Kuidas vältida nakatumist ja mis on Hiinast alguse saanud uus koroonaviirus
Kuidas vältida nakatumist ja mida peaks teadma uuest Hiinast alguse saanud koronaviirusest.
Mis on koroonaviirus?
Koroonaviirused on ulatuslik viiruste perekond ning nad kuuluvad coronaviridae sugukonda. Koroonaviirus tungib organismi peamiselt ülemiste hingamisteede kaudu ning tekitab hingamisteede nakkushaigusi, mis väljenduvad esmaselt valusas kurgus, köhas, nohus .
Koroonaviirus levib piisknakkusena, tavaliselt aevastamisel või köhimisel. Viirus levib edukalt ka saastunud käte vahendusel. Köhimisel, aevastamisel ja nuuskamisel saastuvad nii käed kui ka kontaktpinnad (ukselingid, telefonid, arvutiklaviatuurid jt) eluvõimelise viirusega. Nakatuda võib, kui pesemata kätega hõõruda silmi, nina või suud. Viirus paljuneb hingamisteede epiteelrakkudes.
Viiruse kindlaks tegemiseks võetaks proov tavaliselt suu limaskestadelt, ninaneelust. Eestis kasutatakse diagnoosimiseks tekitaja isoleerimist, molekulaardiagnoosi meetodeid (PCR või/ja RT-PCR), antigeenide määramine rakkudes IF-meetodil (immunofluoresstentne) või seroloogilist uuringut.
Nakatumisest esimeste haigustunnuste ilmnemiseni võib kuluda 1-14 päeva.
Erinevad koroonaviiruse tüved võivad olla elujõulised erinevatel desinfitseerimata pindadel kuni 9 päeva jounalofhospiatlinfection.com andmetel. Viimaste uuringute põhjal, peab uus viirus vastu pindadel ilma peremeesorganisme leidmata kuni 17 päeva.
Viimaste uuringute põhjal, peab uus koroonaviirus vastu ilma uusi peremeesorganisme leidmata isegi kuni 17 päeva.
Miks on Wuhan’i koroonaviirus eriline?
Wuhan’is alguse saanud koroonaviirus nakatas teadaolevalt esimesed inimesed 2019.aasta detsembris, kui viirus ületas esimese olulise barjääri migreerudes loomalt inimesele. Ohtlikuks teeb selle viiruse tema uudsus ning ettearvamatu ja kiire areng. Viirust võivad levitada ka inimesed, kellel haigustunnuseid ei ole.
Haigust COVID-19 põhjustav koroonaviirus on uus ja endale ainuomaste tunnustega viirus.
Nakatumisest haiguse tunnuste ilmnemiseni võib kuluda kuni 24 päeva.
Enim on ohustatud diabeet 1. ja 2. , ja kõrgvererõhutõbe põdevad inimesed.
Haigestumise tunnused:
- Palavik
- Maitse- ja lõhnataju puudumine või muutumine
- Kõhulahtisus
- Lihasvalu
- Nohu
- Köha
- Kurguvalu
- Peavalu
Esineda võivad mõned või kõik sümptomid. On ka võimalik, et esmased sümptomid avalduvad tagasihoidlikult.
Haigestumisel on tihti kuni 3 etappi. Etappide vahepeal võib enesetunne paraneda.
Võimalikud komplikatsioonid:
- Hingamisraskused
- Kopsupõletik
- Sepsis
Kuidas vältida nakatumist Hiinast Wuhan’ist pärit koroonaviirusesse?
- Väldi kontakte inimestega, kellel on köha, nohu või palavik
- Väldi lennureise. Lennujaamad, mida päevas läbivad meeletud hulgad rahvast, on ideaalsed paigad viiruste levikuks.
- Ära käi rahvarohketes kohtades viiruse levikuperioodil. Väldi käimist kinos, teatris, ostukeskustes, kohvikus, turul, seminaridel, koolis või võimalusel ka tööl. Ära külasta haiglas viibivaid tuttavaid.
- Kanna avalikus kohas näomaski, mis takistab viiruse sissepääsu organismi. Näomaski peaks vahetama vähemalt kord poole tunni tagant või ka tihedamini.
- Pese käsi vee ja seebiga vähemalt 20 sekundit. Tee seda tiht -käsi võiks pesta mitu korda tunnis. Kui pidevat pesemisvõimalust pole, kanna kaasas pihustavat või geeljat desinfitseerimisvahendit. Abiks on ka desinfitseerivad salvrätid.
- Kanna kindaid. Koroonaviirus on keharakkudest väljaspool eluvõimeline 24 tundi. Parim on kanda ühekordseid kindaid, mida saad pidevalt uute vastu vahetada.
- Kanna kaitseprille. Võid nakatuda, kui piisknakkus jõuab silmadesse.
- Söö ainult läbiküpsetatud toitu. Puuviljad pese kuuma veega.
- Säilta rahulik meel
Kui oled nakatunud Wuhan’i koroonaviirusega:
- Joo rohkelt vett, teed või lahjasid mahlu.
- Isoleeri ennast ühiskonnast- ära käi tööl ega koolis.
- Kodus kanna kaitsemaski, et mitte nakatada teisi pereliikmeid. Vaheta maski tihti. Kui maski pole, kata suu ja nina salvrätiga alati kui aevastad või köhid. Desinfitseeri enda järgi pinnad, mida oled kätega puudutanud. Maskiks sobivad ühekordsed kirurgimaskid või ka ehituspoes müüdavad õhuklappideta kaitsemaskid.
- Kui tekib õhupuudus või palavik püsib kõrge või püsib kõhulahtisus, pöördu telefoni teel perearsti poole või perearsti nõuandeliinile 1220. Ägeda hingamispuudulikkuse ja tugeva rindkerevalu puhul helista kiirabisse 112.
- Kahe minuti test: COVID-19 positiivse proovi saanud inimene peab kodustes tingimustes kaks minutit ringi liikuma ja kui ta tunneb, et tavalises rütmis liikumine tekitab hingeldust, on see esimene tunnus, et vaja on haiglaravi ja tuleb kohe helistada 112.
Hetkel ei ole viiruse vastu ravi. Leevendatakse ja ravitakse vaid haigestunul tekkinud sümptomeid.
Siiski on Hiinas kasutusel traditsioonilise Hiina meditsiini taimravi viiruste puhul:
https://twitter.com/globaltimesnews/status/1223267406128111621?s=20
Shuang-Huang-Lian suukaudne vedelik koosneb kolmest Hiina meditsiini taimsest koostisosast. Hiina traditsiooniline meditsiin usub, et selle kolme taime koosmõjul väheneb “kuumus ” kehas. Kaasaegsed meditsiinilised uuringud kinnitavad, et Shuang-Huang-Lian suukaudne vedelik on antibakteriaalne, parandab keha immuunfunktsiooni ning on üks tõhusaimaid laia toimespektriga viirusevastaseid ravimeid.
Kuula ka Tervisepooltundi, kus Regionaalhaigla ülemarst professor Peep Talving räägib kõnealusest viirusest ning kuidas haiguse kahtluse korral käituda : https://soundcloud.com/regionaalhaigla/tervisepooltund-episood-17-koroonaviirusest-paanikata
Loe viimaseid kirjeldusi Itaalia arstidelt koroonaviiruse kohta:
Allikad: terviseamet.ee; cnn.com; The Journal Of Hospital Infection
© Ela tervelt 100 aastat