fbpx
Toimub

Lilleoru õuekursus – „Rabataimede tervendav vägi”

Facebooktwitterpinterestmail

Raba on puhas ja müstiline rahupaik, kus kasvavad erilised ja nõiavägised ravimtaimed. Erilised seepärast, et raba karmides oludes suudavad ellu jääda vaid vähesed väekad. Nende ja rabaga 16.–18. juunil toimuval tavalisest teistmoodi kursusel Alam-Pedja looduskaitseala vaikuses ja rahus tuttavaks saadaksegi. Kahe kogenud taimetarga – botaanik Ruth Mandera ja apteeker Maret Makko seltsis.
Madalsood ja kõrgsood ehk rabad on unikaalsed paigad maakeral – nad on looduslikud puhta vee ja õhu filtrid, turba ja teiste silmale kasinate taimede kodud. Niisugust liikide eripära ja puutumatust nagu kuni 10 000 aasta vanustel Eesti soodel pole Euroopas enam kusagil. Nii on ka Laeva soos Alam-Pedja looduskaitsealal Tartumaal. Lahkes ja hubases Palupõhja looduskoolis ning mööda laudteed ja rabasaari kulgeval Selli-Sillaotsa õpperajal peetav kolmepäevane kursus õpetab tundma raba ja seal kasvavate ravimtaimede hingeelu.

Tavalisest teistmoodi pole see kursus mitte ainult rabas uitamise pärast. Sellel saab kogeda, mida tähendab goetheanistlik taimevaatlus ehk taimede ja nende omaduste avastamine oma meelte ja tajude kaudu. Saab õppida suhtlema taimedega tõelise taimetarga kombel, kuulda sookailu ja teiste raba ravimtaimede tervendavatest omadustest, valmistada kursusel omaseks saanud metsa- või rabataimest koju kaasa tinktuur, teha looduse vaatlemis- ja tunnetamisoskuse lihvimiseks erinevaid harjutusi.

RUTH MANDERA – targale haldjale sarnanev sakslanna on taimedega sinasõber ning oskab avada inimeste silmi ja tunnetust ravimtaimede vahetul moel märkamiseks. Ruth õppis esmalt botaanikuks Goethe-nimelises ülikoolis Frankfurdis ning jätkas noore teadlasena õpinguid antroposoofilise Goetheanumi loodusteaduste sektsioonis Dornahis Šveitsis, kus ta tutvus ka goetheanistliku taimevaatluse meetodiga. Aastaid antroposoofiliste ja homöopaatiliste loodusravimite tehase WALA Heilmittel biodünaamilises aias ja taimelaboris töötanud naisel on sügav taimetarkus ja eriline tunnetus kõige elava suhtes. Viimastel aastatel õpetab Ruth arstidele, apteekritele ja põllumeestele ravimtaimi ja goetheanistlikku botaanikat. Eestis on ta käinud kaks korda, õpetanud antroposoofilisi arste Tartus ning juhendanud koos Maret Makkoga ravimtaimekursust Lilleoru aias.

MARET MAKKO – apteeker, taimetark ja üks Lilleoru keskuse ravimtaimeaia perenaisi tunneb eriti  hästi just rabataimi, sest tema lapsepõlvekodu asus raba serval. Sealt on pärit ka Mareti suur austus raba kui võimsa rahupaiga, eriliselt puhta vee allika ja väekate taimede kasvupaiga vastu. Maret on öelnud: „Ühelt poolt tunnen ma hästi raba ja sealseid ravimtaimi, teisalt meeldib mulle nende väekus ja tagasihoidlikkus. Ka raba puhtus ja puutumatus teevad sellest minu jaoks meeldiva ja ligitõmbava koha. Raba ja sealsed taimed on mulle kaitsjad ja turvalisuse pakkujad, võõrale aga ohtlikud ja vaenulikult eksitavad. Selleks, et saada rabaga sõbraks, on vaja õppida teda tundma ja austama.“ Maret jagab kursusel põhjalikke teadmisi ja kogemusi oma lemmiktaimedest ning õpetab raba vaikust, turvalisust ja väekust tundma isikliku kogemuse kaudu.

Kursus toimub:

reede, 16. juuni õhtupoolikust kuni pühapäeva, 18. juuni pärastlõunani.

Rohekem infot: http://lilleoru.ee/et/raba-ravimtaimed-ruth-mandera-maret-makko-16-18-06-2017

Kursuse korraldaja: Lilleoru keskus. www.lilleoru.ee. Täpsem info kursuse kohta: Ave Oit, ave.oit@lilleoru.ee.

Ela tervelt 100 aastat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.