fbpx

TÕHUS KÜÜNESEENE RAVI

Facebooktwitterpinterestmail

Jalgade seenhaigused on kergesti nakkavad, kuid neist on tülikas vabaneda.

Jalgade seenhaigus

 • on dermatofüütseente põhjustatud küünte, naha ja karvade infektsioon. Dermatofüüdid on aeroobsed seened, mis on võimelised lagundama ja omastama sarvainet ning parasiteerima inimeste ja loomade sarvestunud kudedes (juuksed, küüned).
 • Väga sage haigus, umbkaudu 70% inimestest nakatub mingil eluperioodil
  60-80% on haigestumus diabeetikute, sõjaväelaste, kaevurite ja sportlaste seas
 • Tekitajad: Trichophyton rubrum (90%), Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale (< 10%), Epidermophyton floccosum (1-2%)   /Dr. Niine Nahakliinik/

Jalgade seenhaigusesse nakatumise riski tõstavad:

– mikrotraumad

– kinnised jalanõud

– jalgade rohke higistamine

– alajäsemete verevarustuse häired

– madal immuunsus

– soe ja niiske kliima

Kliiniline pilt

Kaebused: naha sügelus, ketendus, ebameeldiv lõhn, jalgade rohke higistamine, kipitus ja valulikkus lõhede korral
Eristatakse 3 vormi:
Varvastevaheline e interdigitaalne – algab 4. ja 5. varba vahelt, nahk on niiske, matsereerunud (kahvatu, kortsuline), valkjas. Varvaste vahele ja alla tekivad lõhed, esineb vähene ketendus.
Hüperkeratootiline e mokassiinitüüpi – kerge punetus taldadel ja valkjas peenehelbeline ketendus nahavagudes. Põletik levib kannalt üles ja labajalgade külgpindadele, jalalaba pindmine pool on haigusest vaba- sellist haiguspilti nimetatakse mokassiinitunnuseks.
Villiline e düshidrootiline – Peale pikka sümptomitevaba perioodi tekivad järsku tavaliselt tallavõlvi või jalapöia piirkonda sügelevad grupeeritud villikesed, mille sisu hägune või mädane. Villide purunedes tekivad erosioonid, ketenduse ja punetus. Tüsistusena võib kaasuda bakteriaalne nakkus mädavillide tekkega. Tugeva kratsimise korral võib näha verise sisuga ville. Haiguse ägenemised esinevad tavaliselt kevadeti ja suviti (soe, niiske).  /Kliinilise pildi info-Dr. Niine Nahakliinik/

Ravida on võimalik apteegis müüdavate salvidega, kreemidega ja raviarsti poolt määratud süsteemsete ravimitega. Retseptiravimitel on rida kõrvaltoimeid ning mõnikord ei ole apteegiravimid erinevatel põhjustel kättesaadavad. Siis võib proovida tülikast kaaslasest vabanemist rahvaravimeetodiga.

Seeninfektsiooni ravi

Rahvaravis on jalaseene ja küüneseene raviks kasutatud väga edukalt söögiäädikat.

 • kui nakatunud on ainult nahk võib teha  lahja (!) äädikaveega jalavanne. Vesi peab olema kergelt hapukas, siis on õige kangusega lahus. Peale vanni tuleb jalad korralikult kuivatada, eriti pöörata tähelepanu varbavahedele.  Jalavanne peaks tegema igapäevaselt, kuni nahk terveneb.
 • kui nakatunud on küüned, on raviperiood 3-6 kuud. Tee nii: nakatunud küünel lükka puupulgakesega küünejuurelt nahk tagasi, kui nakatunud on kogu küüs. Karesta õrnalt (ühekordse!)viiliga küüne nakatunud osa. Vatipulgaga kanna söögiäädikas(20% või 30%) küüne nakatunud osale nii, et äädikas ei puutuks kokku küüneümbrusenahaga. Nahaga kokkupuute vältimine on väga oluline põhjusel, et ei  tekiks nahale põletust. Seda protseduuri peab tegema regulaarselt kuni küüne täieliku tervenemiseni. NB! puupulgad, küüneviil ja vatipulgad peavad olema ühekordselt kasutatavad. Selliseid on saada igas suuremas poes kosmeetikaosakonnas. Ka kuivatamiseks võiks kasutada paberrätikuid.
 • Seespidiselt peaks kasutama sipelgapuu koort ehk Pau d’Arco, mis pärsib seent

 

Raviperioodil ja hiljem  ei tohiks kanda vanu jalanõusid, et vältida uuesti nakatumist. Kui jalad lõhnavad tihti ebameeldivalt, kuid nähtavaid sümptomeid ei esine, võiks samuti teha jalavanne.

 

Allikas: Dr: Niine Nahaklinik;  dermatoloogia meedikud

Ela tervelt 100 aastat

 

Üks mõte: “TÕHUS KÜÜNESEENE RAVI

 • August 28, 2016 at 5:56 pm
  Permalink

  Mina sain küüneseenest lahti teepuuõliga, aga kaua läks küll, mitu kuud ikka, kuni välja kasvas.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.