fbpx
Tervis

Puusaliigese artroosi ennetamine

Facebooktwitterpinterestmail

Artroos ehk osteoartroos e. liigeste kulumine on kõige sagedamini esinev liigesehaigus alates keskeast. Artroos on krooniline liigeshaigus, mille aluseks on kõhre järkjärguline hävimine. Kõhr on kude, mis katab liigeses luupindu ning on normaalselt sile ja läikiv. Terve kõhr võimaldab liigeses sujuvat ja valutut liikuvust. Kõhre kulumise ja aeglustunud uuenemise tõttu kaotab see oma sileda pinna, hakkab õhenema, väheneb elastsus ja halvenevad amortiseerivad omadused. Puusaliigese artroosi algus on aeglane.

Puusaliigese artroosi esmaseks tunnuseks on valu puusas, eelkõige liikumisel. Iseloomulik on stardivalu ehk valu ja kangus liikumist alustades. Artroosi süvenemisel tekib liigestes jäikus. Hommikune kangus võib kesta kuni pool tundi. Samuti süveneb öine valu. Aegamööda kujuneb liigesest liikumisel takistus. Muutub keeruliseks sokkide ja jalanõude jalgatõmbamine. Vaevaline on autosse istumine ja sealt väljumine, treppidest käimine, kodutööde tegemine. Kaugelearenenud artroosi korral tekib tugev liigese liikuvuse piiratus ja normaalne kõnd häirub. Artroos on aeglase kulgemisega haigus, kus liigestes püsivate muutuste tekkimiseni võib minna aastaid.

Puusaliigese artroosi ennetamine

  • Säilita normaalne kehakaal. Puusaliigese artroosi üheks oluliseks riskifaktoriks on ülekaalulisus, mis on lisakoormus jala kandvatele liigestele. Ülekaalul on suur tähtsus puusaliigese kulumisprotsessi tekkes ja süvenemises. Ülekaalu korral peab aktiivselt tegelema selle langetamisega. Liigu ja vaata üle oma toidusedel.
  • Säilita füüsiline aktiivsus. Artroosi ennetuses ja ravis on oluline füüsiline aktiivsus. Vähemalt 30 minutit päevas parandab liigeste seisundit. Varases staadiumis oleva artroosi puhul  vähendab liikumine peatselt valu, sest lihaste jõud  ja  liigeste toitumus paraneb. Liigesed saavad “õlitatud”. Ideaalsed liikumiseks on ujumine, jalgrattasõit, kepikõnd, kõnd, suustamine,taiji, shindo või jooga. Kõik lihasharjutused kummilintidega või  jõusaaliharjutused  tuleks lõpetada venitustega. Venitused tuleb teha valu piirini, mitte rohkem.
  • Jälgi argipäeval sundasendeid. Sundasendites töötamine põhjustab liigeste valet koormamist, mille tagajärjel võib aastate jooksul tekkida vales asendis olnud liigeste artroos. Ohustatud on nii laua taga töötavad inimesed kui ka raske füüsilise töö tegijad. Tee tööpäeva jooksul viieminutilisi venitusharjutuste pause, ära istu jalg üle põlve, jälgi istudes selga, õlavöötmepingelisust ja kaela asendit.

Puusaliigese asendamine

Puusaliigese asendamine on operatsiooniline protseduur, mis võib olla elumuutev neile, kes on selle läbi teinud. See võib olla vajalik mitmesugustel põhjustel, sealhulgas vanusega seotud liigesehaigused, vigastused või muud terviseprobleemid. Pärast puusaliigese asendamist on oluline järgida mitmeid olulisi samme ja arvestada igapäevaselt erinevate aspektidega, et tagada edukas taastumine ja elukvaliteedi parandamine. Siin on mõned peamised asjad, mida inimene peab igapäevaselt arvestama, kui tal on vahetatud puusaliiges.

  1. Füüsiline teraapia ja taastumine: Puusaliigese asendamise järgne taastumisperiood on kriitiline. Arstid ja füüsikalised terapeudid määravad tavaliselt harjutused ja teraapia, et aidata taastuda ja tugevdada lihaseid. Need harjutused tuleb igapäevaselt teha vastavalt spetsialistide juhistele, et taastada liigese liikuvus ja jõudlus.
  2. Meditsiinilised kontrollid ja järelvalve: Pärast puusaliigese asendamist on oluline järgida arsti juhiseid ja käia regulaarselt järelvalvekontrollidel. Arst jälgib teie edusamme ja hindab, kas kõik läheb plaanipäraselt. See võib hõlmata röntgenipilte ja muid diagnostilisi vahendeid.
  3. Valu ja põletiku jälgimine: Valu ja põletik võivad olla tavalised pärast puusaliigese asendamist. Arst võib määrata valuvaigisteid ja põletikuvastaseid ravimeid. On oluline jälgida oma valu ja teatada arstile kõikidest ebamugavustest. Pikaajaline valu või tugev põletik võivad viidata probleemidele ja nõuavad arsti sekkumist.
  4. Järgige operatsioonijärgset juhendit: Teie arst annab teile operatsioonijärgse juhendi, mis sisaldab olulist teavet, mida peaksite igapäevaselt järgima. See võib hõlmata haavahooldust, ravimite võtmist ja füüsiliste piirangute järgimist. Tähtis on järgida neid juhiseid täpselt.
  5. Tervislik toitumine: Toitumine mängib olulist rolli taastumises. Tasakaalustatud toitumine aitab kehal paraneda ja tugevdada. Teie arst võib soovitada konkreetseid dieedimuutusi, mis võivad toetada teie taastumist, eriti kui teil on kaasuvad terviseprobleemid, nagu diabeet või südamehaigus.
  6. Kaalukontroll: Liigse kehakaalu omamine võib avaldada lisakoormust teie uuele puusaliigesele ja suurendada komplikatsioonide riski. Arst võib soovitada kaalulangetamist, kui see on teie puhul vajalik. Tervislik kaal võib aidata teil kiiremini taastuda ja vähendada liigese koormust.
  7. Ohutus ja enesekaitse: Vahetamata puusaliiges võib tekitada ebakindlust ja tasakaaluprobleeme. On oluline järgida ohutusjuhiseid, et vältida kukkumisi ja vigastusi. Kodus võib olla vajalik teha muudatusi, näiteks eemaldada vaibad ja paigaldada käetoed vannituppa, et hõlbustada igapäevaseid tegevusi.
  8. Hoolitsege vaimse tervise eest: Puusaliigese asendamine võib olla füüsiliselt ja emotsionaalselt nõudlik. Ärge unustage hoolitseda ka oma vaimse tervise eest. Rääkige oma muredest perearstiga ja kaaluge vajadusel psühholoogilist tuge.

Puusaliigese asendamine on suur samm parema elukvaliteedi poole nende jaoks, kes seda vajavad. Iga päev tuleb teha järjepidevaid jõupingutusi, et tagada edukas taastumine ja vältida komplikatsioone. Järgides arsti juhiseid, hoolitsedes oma keha eest ja hoides positiivset suhtumist, saate naasta aktiivse ja rahuldust pakkkuva elu juurde.

Pärast puusaliigese asendamist võib elus oodata mitmeid muutusi ja kohandusi. Siin on mõned peamised muutused, mida võib oodata:

  1. Suurenenud liikumisvabadus: Puusaliigese asendamine võib oluliselt parandada liigese liikuvust ja vähendada valu. Paljud inimesed märkavad pärast operatsiooni suurenenud liikumisvabadust, mis võimaldab neil tegeleda rohkemate igapäevaste tegevustega, mis võisid varem olla piiratud.
  2. Vähem valu ja ebamugavustunne: Üks peamisi eesmärke puusaliigese asendamisel on valu ja ebamugavustunde leevendamine. Pärast operatsiooni kogevad paljud inimesed olulist valu vähenemist või selle täielikku kadumist, mis võimaldab neil aktiivsemat ja mugavamat elu elada.
  3. Taastumisperiood: Esimesed nädalad ja kuud pärast operatsiooni võivad olla väljakutsuvad, kuna on vaja keskenduda taastumisele ja füüsilisele teraapiale. See võib tähendada, et peate kohandama oma igapäevast elustiili ja vältima raskeid füüsilisi koormusi.
  4. Aktiivsuse taseme tõus: Kui operatsioon on edukalt läbi viidud ja taastumine kulgeb hästi, võite oodata suurenenud aktiivsust. Paljud inimesed saavad pärast puusaliigese asendamist naasta oma lemmikspordialade ja harrastuste juurde, mida nad võib-olla ei saanud pikka aega teha.

Kõrge kontsaga kingade kandmine võib olla riskantne peale liigesevahetust, eriti esimese aasta jooksul pärast operatsiooni. Kõrge kontsaga kingad võivad suurendada kukkumise ja liigesele avaldatava surve riski, eriti kui teie lihased ja tasakaal pole täielikult taastunud.

Puusaliigese asendamine võib elus kaasa tuua positiivseid muutusi, kuid see nõuab pühendumist taastumisele ja mõningaid kohandusi igapäevaelus, et tagada operatsiooni edukas tulemus ja vältida tüsistusi. Oluline on järgida oma arsti juhiseid ja teha koostööd füsiaalterapeudiga, et tagada tervislik ja aktiivne elu pärast operatsiooni.

Ela tervelt 100 aastat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.