fbpx
Tervis

Probleemne üleliigne kehakaal

Facebooktwitterpinterestmail

Kehakaal  kõigub mõningal määral kõikidel inimestel. Erinevatel eluperioodidel võib kergeks kaalutõusuks anda põhjust stress, muutused elustiilis, haigused ning ravimite tarvitamine ja kõrgem vanus. Väikeseid muutusi tehes normaliseerub kehakaal paljudel.

Kehamassiindeks

On hulk inimesi kelle kehakaal on  tõusnud üle ohtliku piiri ning  muutunud rasvumiseks. Rasvumise puhul on eranditeta võimatu saavutada dieetidega püsivat kaalukaotust.

Rasvumine algab, kui kehamassiindeks võrdub 30-ga. Enda kehamassiindeksi arvutamiseks jagatakse kehakaal kilogrammides pikkuse ruuduga meetrites   (näiteks: pikkus 165cm ja kaal 90kg- KMI= 90/ 1.65 x 1.65. KMI= 33).

Tervisele kõige ohtlikum on just vööpiirkonda kogunenud liigne rasvkude. Rasvkude kõhuõõnes toodab enam tervist kahjustavaid bioaktiivseid aineid.

Isegi kui kehamassiindeks on veel normis, kuid vööümbermõõt on hakanud suurenema, on juba põhjust sellele tähelepanu pöörata. Meestel on terviserisk suurenenud, kui vööümbermõõt ületab 94 sentimeetrit.

Tõenäoliselt selles, et kaalu püsivalt alla ei saa, on osa siin ka nn näljahormoonil greliin. Uuringute käigus on avastatud, et peale dieedi pidamist on greliini tase  kordi kõrgem, kui  enne dieediga alustamist. Keha võitleb kaalu langemise vastu, tõstes isu ja aeglustades ainevahetust.

Greliin tekitab pidurdamatut näljatunnet dieedi ajal ning ka peale dieeti. Siit tuleneb ka pidev ülesöömine ning järjekordne kaalutõus.

Piisava pühendumisega ning tahtejõuga on kaalus alla võtta  kerge. Palju raskem ja tihti ka võimatu on kaalulangust pikaajaliselt säilitada. Rohkem kui 10% kaalus alla võtta ja seda üle ühe aasta hoida suudab üks inimene seitsmest.

Kehakaal kerkib alati tagasi üles lisades veel paar kilo juurdegi.  Nii sünnib nõiaring, kus isegi tugeva tahtejõuga inimene jääb kaotajaks.

Kaalukirurgia

Tänapäeval ravitakse rasvumist kirurgilise sekkumisega ehk kaalukirurgiaga, mis on ka ainus tulemuslik meetod.

Kirurgilise raviga vähendatakse mao mahtu või lülitatakse osa peensoolest seedimisprotsessist välja.  Kirurgilise raviga saavutatakse suur ja püsiv kaalulangus.

Näiteks kaalusid Rootsi SOS uuringu põhjal opereeritud patsiendid 15 aastat peale operatsiooni keskmiselt 27% vähem kui enne operatsiooni.  Keskmiselt kaotatakse  kaalukirurgiaga 60-70% ülekaalust.

Kaalulangus peale operatsiooni on väga oluline, kuid ravi tulemuslikkust ei mõõdeta vaid sellega. Salenemisele lisaks paranevad või leevenduvad paljud ülekaaluga seotud haigused: 2. tüüpi diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, kõrge kolesterool, südamepuudulikkus, liigesehaigused  jne.

Neil patsientidel, kel operatsiooni ajal neid haiguseid ei ole, langeb risk neisse haigestuda tulevikus. Näiteks väheneb oluliselt naiste risk haigestuda vähkkasvajatesse.

Opereeritud patsientide eluiga pikeneb, võrreldes algselt samas kaalus olevate mitteopereeritud ülekaalulistega. Eeskätt langeb suremus südame-veresoonkonna haigustesse, suhkruhaigusesse  ja vähkkasvajatesse.

Loe rohkem kaalukirurgiast: http://kaalukirurgia.ee/maovahendusoperatsioonid/

elatervelt.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.