fbpx
Tervis

Miks tekib valu ja kuidas seda tõlgendada

Facebooktwitterpinterestmail

Valu on ebameeldiv, tihti raskesti kirjeldatav ning tõrjub sageli teadvusest kõik muud mõtted. Mõnede ravimite, ajukahjustuste, hüpnoosi, tähelepanu kõrvalejuhtimise ja ka muude teguritega on võimalik valust tingitud ebameeldivustunnet nõrgendada või kõrvaldada.
Äge valu tekib   tavaliselt reaktsioonina tugevatele ärrititele, mis kas kahjustavad või ähvardavad kudesid kahjustada. Valu on seega ohusignaal. Inimesed, kellel valuaisting puudub, võivad kahjustada ennast sageli.

Valuretseptorid

Valuretseptoreid leidub nahas, maos, sooles, sapiteedes, kusejuhades, kusepõies ja mõnes veresoones.
Valuretseptoreid on vähe või need puuduvad maksakoes, neerudes, kopsus, ajus, kõhrkoes ja luu plinkaines. Neid elundeid ümbritsevad moodustised, milles on palju valuretseptoreid: kõhukelme, rinnakelme, ajukestad, luuümbris.
Välispidine trauma ei jää tavaliselt märkamatuks. Ent elundeist algav haigus võib kaua kesta, andmata ohusignaale, enne kui protsess levib ümbritsevale kelmele.

Valu asukoht

Pikaajaline valu võib mõnikord olla tagajärg sellest, et mingi ala puutetundlikkuse teed on hävinud, ent valuteed on säilinud (näiteks vöötohatise järgne valu).
Pindmine valu saab alguse nahast või pindmistest limaskestadest. Nahakahjustuse korral tuntakse kõige pealt teravat, lõikavat või põletavat valu. Sellele järgeb ebamäärasem nüri, kibelev ja palju ebameeldivam valu, mis võib kesta tunde.
Süvavalu saab alguse lihastest, luudest, luuümbristest, liigeskihnudest ja kõõlustest. Seda valu kirjeldatakse sageli , kui tuikavat valu. Tüüpilised valud on pea-, hamba- ja reumavalud. Lihasevalu põhjustab sageli lihase kontraktsiooni. Kui kontraktsioon kestab kaua, võib tekkida isheemia, mis suurendab valu veelgi. Selline nõiaring on mitme pikaajalise seljavalu põhjus.
Peavalu tekib tihti kaelalihaste pingest või ka mälumislihaste kontraktsioonidest.
Siseelundivalu on ka väga tugevana raskesti lokaliseeritav. Siseelundivaluga on sageli seotud ka higistamine ning pulsi ja vererõhu kõikumine.
Projitseeritud valu on näiteks see, kui küünarnukki ära lüües tekib valuaisting väikeses sõrmes. Ehk siis aju projitseerib valu väikesesse sõrme, kuigi sellel ei ole midagi viga.
Siseelunditele suunatud ärriti võib põhjustada valutundmusi keha pindmistes osades: kiirguvat valu.
Oluline näide kiirgumisest on infarktivalu. Valu on siin tunda tugevana, kuid ebamääraselt pigistavana rinnakutagusel laial alal. Sageli kiirgub valu vasakusse käsivarde ja kaela.
Kui rinnakutaga on tunda paarisentimeetrisel täpselt piiritletul alal torkeid või valu, siis on tegemist rindkeres esineva kõõluse-või lihasevaluga.

elatervelt.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.