fbpx
AkupunktuurTervis

Migreen ja kobarpeavalu

Facebooktwitterpinterestmail

Peavalu on üldine sümptom, mille käes on elujooksul vähemalt korra kannatanud suurem osa inimestest. Peavalu algpõhjus ja tunnused võivad olla vägagi erinevad.

Migreeni tunnused

Migreen on spetsiifiline närvisüsteemihaigus, mille all kannatab umbes üks kümnest inimesest. Tavaline migreen avaldub ühepoolses peavalus, iivelduses või oksendamises. Nägemisväljas võivad tekkida sähvivad tulukesed, silmad on valgustundlikud. Hoo all kannataja ei talu ka heli. Migreenihood võivad alata järsku, sümptomid suurenevad järk-järgult ning kestavad kuni 3 päeva. Migreenihoo ajal on peavalu tugev, tihti asub “pesa” ühe silma taga ning voogab pulseerides laiali. Naiste hulgas on migreeni haigestunuid rohkem. Migreeni võivad põdeda ka lapsed, kuid nende sümptomid on veidi erinevad.

Põhjus võib olla pärilikkus, hormonaalne kõikumine, toitainete liig-või alatarbimine, toiduallergia, parasiidid, välised ärritajad, närvide pitsumine. Esoteeriline  põhjus võib olla liigne enesekriitilisus ja  enese alaväärtustamine.

Sagedasemad vallandajad: kurnatus, lihaspinge, unepuudus või liigne magamine, tugevad emotsioonid, alkohol, kohvist loobumine, madal serotoniinitase, hormonaalsed muutused, menstruatsioon, ovulatsioon, rasestumisvastased vahendid, nälgimine.

Mida teha? Migreenist täielikult vabaneda võib nõelravi abil. Nõelravi  on siinkohal ka peamine soovitus ning kõige tõhusam ravi. Täielikult migreenist vabaneda võib juba peale ühte nõelraviseanssi. Lisaks võib hoolikalt jälgida, peale milliseid toite migreen vallandub ning need menüüst välja jätta. Vältida kevadel ja sügisel madala päiksega ilma päikeseprillideta väljas liikumist.   Oluline on, et organismis oleks tasakaalus jood, magneesium, naatrium, B5, D, E,C, mangaan ja trüptofaan. Retseptiravimitena on saadaval tõhusaid ja väga kiireid migreenihoo peatajaid, mis võiksid olla tagavaraks raskekujulist migreeni põdevatel inimestel; “tavalised” valuvaigistid  migreenihoogu ei peata. Jooga, tai ji, shindo, qigong ja paljud teised kehaenergiaid tasakaalustavad praktikad aitavad migreenist vabaneda järjepideval praktiseerimisel.

Kobarpeavalu tunnused

Kobarpeavalu on migreenile üsna sarnaste tunnusjoontega. Tavaline hoog pesitseb ühe silma taga, valgudes torkiva valuna peamiselt ühele peapoolele. Kaasneb pisaravoolus ja valgustundlikkus. Peavaluhood kestavad viieteistkümnest minutist kolme tunnini ning esinevad mitmenädalaste perioodide tagant.Hoogude vahel on kuni kolmetunnised pausid, moodustades valuhoogudest kobara. Kobarpeavalude käes kannatab mehi rohkem, kui naisi.

Põhjuseks võib olla iga tegur, mis kõigutab keha normaalset tasakaalu: pinge, alkohol, rohke suitsetamine, külm tuul, kuum õhk, unenäguderohke uni, veresooni laiendavad toidud, madal päike kevadel ja sügisel, magamatus. Kui igapäevasel kohvijoojal on jäänud kofeiinikogus saamata, võib see olla vallandajaks.

Mida teha? Käsimüügist ostetavatest valuvaigistitest abi ei ole, leevendust võib saada retseptiravimitest.Järjekindlalt peab vältima vallandajaid ja reguleerima eluviise. Võib abi saada hapnik-ravist,  nõelravist ja püsivalt harrastades idamaiseid kehatööpraktikaid: joogat, shindo’d, tai ji’d.

 

Ela tervelt 100 aastat

foto:Designed by Freepik

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.