fbpx
Tervis

Kaalust alla kõndides kergelt ja lihtsalt

Facebooktwitterpinterestmail

Sõltumata vanusest või senisest sportlikust vormist, võib järjepidev kõndimine koos õige toitumisega olla suurepärane viis kaalust alla võtmiseks ja tervise hoidmiseks laiemalt. Eesmärkide saavutamiseks peab kõndima piisaval määral, õige intensiivsusega ning pöörama tähelepanu ka oma toiduvalikutele.

Südame-veresoonkonna tervise hoidmise eesmärgil piisab liikumisest mõõduka aktiivsusega vähemalt 30 minutit päevas või 150 minutit nädalas. Mõõdukas aktiivne liikumine on selline, kus pulss on veidi tavapärasest kõrgenenud, kuid inimene saab liikumise ajal vabalt rääkida. Selline regulaarne aktiivsus aitab tervis hoida ka muude terviseprobleemide eest. Kui aga liikumise eesmärgiks on kaalust alla võtmine, on oluline aktiivsust suurendada.

Inimestele, kes on rasvunud ja üritavad kaalust alla võtta, on soovituslik liikuda kuni 180–320 minutit nädalas. Piisab tunniajasest jalutuskäigust 4–5 päeval nädalas, et saavutada kaalulangetamise eesmärke kõrgema algse kehakaalu puhul. Iga lisatud liikumine, suurendab inimese üldist kaloripõletust ja füüsilist vormi.

Alusta lihtsalt ja kergete eesmärkidega:

  • esimestel kordadel sea kõndimise pikkus nii, et tunneksid ennast energilisena ka kõnniseansi lõpus
  • lisa kõndimisele veidi ajalist pikkust igal nädalal
  • lisa kõndimisele koormust vastavalt enesetundele, kuid peaksid alati suutma käimise ajal rääkida.
  • lisa nädalasse kõnnipäevi. Kui alustasid 2-3 korrast nädalas, proovi lisada kõndidmist nii, et aktiivseid kõnnipäevi oleks 5-7 korda nädalas
  • proovi saavutatud regulaarsust hoida. Kaalust alla võtmise peamine tegur on regulaarne liikumine.

Kaalust alla kõndimise abivahendid

Nutikell

Heaks abivahendiks ning ka motveerijaks on aktiivsust mõõtev nutikell. See näitab täpselt ära pulsisageduse, kulutatud kalorid ja kõnnitud vahemaa ning muidugi ajakulu. Nii saab väga täpselt jälgida oma edusamme ja ka neid päevi, kui keha annab märku vajadusest puhata. Nutikell märkab, ka kui inimese aktiivsus on tavapärasest madalamaks jäänud ning saadab sel juhul motiveerivaid teateid. Kui nutikell näitab ka kõndimisel ja päeva jooksul kulutatud kaloreid, on lihtne jälgida toiduga saadud ning aktiivsusega kulutatud kalorite vahet. Toidupäevikut saad pidada näiteks Nutridata veebilehel.

Jalatsid

Kõige olulisem omadus aktiivse kõndimise ajal kantavatel jalatsitel on mugavus ning piisav jala toetamine.

Jalatsil peaks talla kannaosa olema kaldus nurga all. Kõndimisel on põhiraskus on kannaosal. Nurga all olev kannaosa on abiks jala sujuvamal maandumisel.

Välistallal peaks olema võimalikult palju kokkupuudet maapinnaga. Kuna keharaskus jaotub kõndimisel kogu talla pikkuses järk-järgult, võiks olla jalatsil täistald.

Jalanõu päkaosa peaks olema hästi painduv. Kõndimisel jalg paindub järk-järgult ning talla esiosa painduvus on olulisem, kui jooksmisel. Jäik tald väsitab jalgu.

Jalatsil peaks olema piisav pehmendus. Kui kavatsete veeta pikki tunde jalgadel, peab vahetald olema mugav. Pehmendus peab olema täpselt paras ja asuma vahetallas, mis aitab vältida põrutust. Igast küljest liigselt peheme spordijalats tekitab lihastele rohkem tööd ja võib põhjustada väsimust ning vigastusi.

Jalatsi pealmine osa peaks olema õiges suuruses. Liiiga kitsas või liiga lõtv jalats ei sobi kõndimiseks. Kõndimisel laieneb jalg mõne aja pärast, ning selleks peab olema piisavalt ruumi. Seevastu liiga suur jalatsi pealmine osa jätab jalatsi loksuma ning võib põhjustada ville ja muid vigastusi.

Lihtne igapäevane kiire jalutuskäik aitab tervislikumalt elada. Regulaarne kiire käimine aitab säilitada tervislikku kehakaalu. Lisaks hoiab ära või aitab parandada südamehaigusi, kõrget vererõhku ja II tüüpi diabeeti.

elatervelt.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.