fbpx
Tervis

ALASELJAVALU- KUIDAS RAVIDA

Facebooktwitterpinterestmail

Alaseljavalu on üsna levinud ning võib mõjutada umbkaudu 80% elanikkonnast vähemalt korra elus. See on üks levinumaid füüsilisi valusid ja võib mõjutada erinevas vanuses inimesi, sealhulgas noori ja eakamaid. Alaseljavalu võib olla ajutine ja kerge, kuid see võib ka olla tõsine ja pikaajaline ning nõuda arsti abi. On tähtis, et inimesed teaksid alaseljavalu põhjuseid ja leevendamismeetodeid, et vältida valu süvenemist ja parandada elukvaliteeti.

⭐️Alaseljavalu on tavaline. Alaseljavalu on üks levinumaid terviseprobleeme maailmas. See võib olla tingitud mitmetest teguritest, sealhulgas lihaste ja liigeste ülepingutusest, selgroo degeneratiivsetest muutustest, vigastustest või ebasobivast kehahoiakust.

⭐️Enamasti on alaseljavalu mittespetsiifiline.  Enamikul juhtudel pole alaseljavalul konkreetset meditsiinilist diagnoosi, vaid see on mittespetsiifiline sümptom. Siiski on oluline konsulteerida tervishoiutöötajaga, kui valu on tugev, püsiv või sellega kaasnevad muud murettekitavad sümptomid.

⭐️Aktiivsus on oluline. Voodirežiim ei ole enamasti soovitatav alaseljavalu korral. Pigem on soovitatav jääda aktiivseks, kuid vältida liigset koormust. Kerge liikumine, näiteks kõndimine või ujumine, võib aidata tugevdada lihaseid ja vähendada valu.

⭐️Õige kehahoiak ja tõstetehnika. Oluline on säilitada hea kehahoiak nii istudes kui ka seistes ning vältida pikaajalist sundasendis viibimist. Kui tõstad raskusi, siis kasuta korrektset tõstetehnikat, et vältida lihaste ja selgroo vigastusi.

⭐️Treening ja venitamine. Regulaarne füüsiline treening, eriti südame-veresoonkonna harjutused ja seljalihaste tugevdamine, võib aidata ennetada alaseljavalu tekkimist. Samuti võivad venitusharjutused aidata leevendada pingeid ja parandada painduvust.

⭐️Istumisasend. Kui veedad pikka aega istudes, taga, et istuksid toolil, mis toetab selga, ja vahetaksid istumisasendit regulaarselt.

⭐️Õige kehakaal. Ülekaal võib suurendada alaseljavalu riski, seega on oluline hoida tervislikku kehakaalu tasakaalustatud toitumise ja regulaarse treeninguga.

⭐️Kui alaseljavalu on pikaajaline, intensiivne või sellega kaasnevad muud sümptomid nagu jalgade nõrkus, tuimus või urineerimisprobleemid, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole. Arst saab teha täpsema diagnoosi ja soovitada sobivaid ravimeetodeid.

Alaseljavalu ravimiseks on mitmeid lähenemisviise, millest mõned on järgmised:

  1. Puhkus: Valu leevendamiseks võib olla vajalik puhata ja vältida füüsilisi tegevusi, mis võivad valu süvendada.
  2. Külma- ja soojakompressid: Valu leevendamiseks võib kasutada külma- või soojakompresse, mis aitavad leevendada lihaspinget ja vähendada põletikku. Tihti aitab lihtne pipraplaaster või looduslikud salvid.
  3. Valuvaigistid: Valuvaigisteid, nagu ibuprofeen, võib kasutada valu leevendamiseks.
  4. Füsioteraapia: Füsioteraapia ja spetsiaalsed harjutused võivad aidata tugevdada alaselja lihaseid ja leevendada valu.
  5. Massaaž: Massaaž võib leevendada lihaspinget ja parandada vereringet alaseljas. Hea massöör oskab testidega selgitada välja ka tõsisema olukorra ja vajadusel suunab kliendi arsti juurde.

Kui valu ei leevene mõne päeva jooksul või muutub hullemaks, on soovitatav pöörduda arsti poole. Arst võib teha täiendavaid uuringuid ja määrata sobiva ravi.

Valu võivad  põhjustada mitmed tegurid, sealhulgas:

  1. Lihasvalu: Pikaajaline või raskete esemete tõstmine või füüsiline koormus võib põhjustada alaselja lihaste ületreeningut ja valu.
  2. Seljaaju vigastused: Seljaaju vigastused, nagu näiteks lülisamba luude purunemine, võivad põhjustada alaseljavalu.
  3. Lülisamba haigused: Mitmed  haiguslikud seisundid nagu näiteks väljasopistunud  disk, osteoartriit ja spondüloos, võivad põhjustada alaseljavalu.
  4. Närvivalu: Alaseljavalu võib olla põhjustatud närvide ärritusest või pitsitusest.
  5. Sidemeprobleemid: Alaseljavalu võib  olla põhjustatud sidemete pingest või ülekoormusest.
  6. Stress: Psühholoogiline stress võib põhjustada lihaspinget ja alaseljavalu. See on ka kõige enam levinud seljavalu põhjustaja.
  7. Ülekaal: Ülekaal võib põhjustada suuremat koormust alaseljale ja seega valu.

Alaseljavalu võib olla mitmete tegurite kombinatsiooni tulemus, ning selle täpne põhjus vajab arsti poolt läbi viidud uuringut.

© Ela tervelt 100 aastat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.