fbpx
Tervis

10 SAMMU, KUIDAS VANANEMIST PIDURDADA

Facebooktwitterpinterestmail

1.Tervislik ja tasakaalustatud toitumine.

Tervislik ja tasakaalustatud toitumine on oluline tegur vananemisprotsessi pidurdamisel. See tähendab optimaalse tervise ja heaolu säilitamiseks erinevate toitaineterikaste toitude tarbimist sobivates portsjonites. Mõned tervisliku ja tasakaalustatud toitumise põhikomponendid on järgmised:

 • Puu- ja köögiviljad: need pakuvad olulisi vitamiine, mineraale ja antioksüdante, mis aitavad säilitada rakkude ja kudede tervist.
 • Täisteratooted: täisteratooted on hea kiudainete ja keeruliste süsivesikute allikas, mis võivad aidata reguleerida veresuhkru taset ja soodustada täiskõhutunnet.
 • Lahjad valgud: lahjad valgud, nagu linnuliha, kala ja kaunviljad, on kudede ja lihaste ehituskivideks ning aitavad hoida keha korralikult toimimas.
 • Tervislikud rasvad: Tervislike rasvade sisaldusega toidud, nagu avokaadod, pähklid ja seemned, on aju ja südame tervise jaoks olulised.
 • Hüdratsioon: oluline on juua piisavalt vett, et säilitada hüdratsioon, mis on paljude keha funktsioonide jaoks ülioluline.

Samuti on oluline piirata või vältida töödeldud ja kõrge rasvasisaldusega toite, lisatud suhkruid ja liigset soola. Toit, mis sisaldab palju toitainerikkaid toite ja vähe ebatervislikke valikuid, võib aidata säilitada tervislikku kehakaalu, vähendada krooniliste haiguste riski ja aeglustada vananemisprotsessi.


2.Regulaarne treenimine ja kehaline aktiivsus.

Regulaarne treenimine ja kehaline aktiivsus on tervisliku eluviisi oluline komponent ja võib aidata vananemist pidurada. Füüsiline aktiivsus pakub mitmeid eeliseid, sealhulgas:

 • Parem südame-veresoonkonna tervis: Treening aitab tugevdada südant ja veresooni, vähendades südamehaiguste ja insuldi riski.
 • Parem lihaste ja luude tervis: regulaarne füüsiline aktiivsus võib aidata säilitada ja kasvatada lihasmassi ja luutihedust, mis võivad vanusega väheneda.
 • Suurenenud paindlikkus ja tasakaal: Aktiivne püsimine võib parandada paindlikkust ja tasakaalu, vähendades kukkumiste ja vigastuste ohtu.
 • Parem vaimne tervis: on näidatud, et treening leevendab stressi, parandab meeleolu ja suurendab ajufunktsiooni.
 • Parem uni: Regulaarne treening võib parandada unekvaliteeti ja aidata teil kiiremini uinuda.


Soovitatav on teha igal nädalal vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega aeroobset või 75 minutit intensiivset aeroobset tegevust, samuti on soovitatav teha jõutreeningud, mis on suunatud kõigile peamistele lihasrühmadele vähemalt kahel päeval nädalas. Siiski on oluline enne uue treeningprogrammi alustamist konsulteerida tervishoiuteenuse osutajaga, et määrata teile parim kava.


3.Piisavalt magamine ja järjepideva unegraafiku hoidmine.

Piisav magamine ja järjekindla unegraafiku säilitamine on üldise tervise jaoks üliolulised ja võivad aidata aeglustada vananemisprotsessi. Siin on mõned piisava une eelised:

 • Täiustatud kognitiivne funktsioon: uni aitab kinnistada mälestusi, parandada tähelepanu ja keskendumist ning parandada probleemide lahendamise oskusi.
 • Parem füüsiline tervis: piisav uni aitab tugevdada immuunsüsteemi, reguleerida hormoonide taset ja vähendada põletikku kehas.
 • Parem vaimne tervis: piisav uni võib aidata vähendada stressi ja parandada meeleolu, vähendades depressiooni ja ärevuse riski.
 • Parem kaalujälgimine: uuringud on näidanud, et inimesed, kes ei maga piisavalt, on suurema tõenäosusega ülekaalulised või rasvunud.


Soovitatav on seada eesmärgiks 7-9 tundi magada ööpäevas ning säilitada võimalikult järjepidev unegraafik. See tähendab magamaminekut ja ärkamist iga päev samal ajal, isegi nädalavahetustel, et aidata reguleerida keha ööpäevarütmi. Lisaks võib unekvaliteeti parandada ka und soodustava keskkonna loomine, näiteks magamistoa jaheda, pimeda ja vaikse hoidmine.


4.Stressi juhtimine selliste tehnikate abil nagu meditatsioon või jooga.

Stressi juhtimine selliste tehnikate nagu meditatsioon või jooga abil võib olla tõhus viis vananemisprotsessi aeglustamiseks. Stress on seotud paljude terviseprobleemidega, sealhulgas südamehaiguste, seedeprobleemide ja kognitiivsete funktsioonide langusega. Regulaarne stressijuhtimise tehnikate harjutamine võib aidata vähendada stressi negatiivset mõju kehale ja vaimule.

 • Meditatsioon: Meditatsioon hõlmab meele keskendumist ja keha rahustamist, et edendada lõdvestustunnet ja sisemist rahu. Meditatsiooni vorme on erinevaid, sealhulgas tähelepanelikkuse meditatsioon ja juhendatud meditatsioon ning seda saab teha vaikses kohas või rakenduse või helisalvestuse kaudu.
 • Jooga: Jooga on füüsiline, vaimne ja vaimne praktika, mis hõlmab kehaasendeid, hingamisharjutusi ja meditatsiooni. On näidatud, et see parandab füüsilist ja vaimset tervist, vähendab stressi ja ärevust ning soodustab lõõgastumist ja tähelepanelikkust.


On näidatud, et nii meditatsioon kui jooga aktiveerivad parasümpaatilist närvisüsteemi, mis vastutab keha “puhata ja seedimise” reaktsiooni eest. Vähendades stressi ja soodustades lõõgastumist, võivad need tehnikad aidata vähendada põletikku kehas, vähendada krooniliste haiguste riski ja aeglustada vananemisprotsessi.


5.Vältige kahjulikke aineid nagu tubakas ja liigne alkohol.

 • Tubakas: tubaka tarbimine on ennetatavate surmade ja haiguste, sealhulgas südamehaiguste, insuldi ja erinevate vähivormide peamine põhjus. Suitsetamine soodustab ka enneaegset vananemist, sealhulgas kortsude teket, hammaste kollasust ja kopsufunktsiooni halvenemist.
 • Liigne alkohol: liigne alkoholitarbimine võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, sealhulgas maksahaigusi, pankreatiiti, südamehaigusi ja teatud tüüpi vähki. Lisaks võib rohke joomine põhjustada dehüdratsiooni ja toitainete puudust, mis võib kaasa aidata enneaegsele vananemisele.


Soovitatav on vältida tubaka tarbimist ja piirata alkoholitarbimist mõõdukale tasemele, milleks on naistel kuni üks ja meestel kuni kaks jooki päevas. Kui te alkoholi ei joo, on parem mitte alustada, ja kui te joote, on oluline seda mõõdukalt teha. Vältides kahjulikke aineid, saate vähendada krooniliste haiguste riski ja aeglustada vananemisprotsessi.


6.Olge sotsiaalselt aktiivne ning suhtlete sõprade ja perega.

Sotsiaalselt aktiivne püsimine ning sõprade ja perega suhtlemine on oluline nii füüsilise kui ka vaimse tervise säilitamiseks ning võib aidata aeglustada vananemisprotsessi. Siin on mõned sotsiaalse ühenduse püsimise eelised:

 • Parem vaimne tervis: tugevaid sotsiaalseid sidemeid on seostatud madalama depressiooni, ärevuse ja stressi esinemissagedusega.
 • Parem kognitiivne funktsioon: sotsiaalsed tegevused ja suhtlus võivad aidata hoida vaimu aktiivsena ja stimuleerida aju, vähendades kognitiivse languse riski.
 • Parem füüsiline tervis: inimestel, kellel on tugev sotsiaalne tugisüsteem, on üldiselt parem tervis ja nad elavad kauem.
 • Suurenenud eesmärgitunne: sotsiaalsete sidemete säilitamine võib pakkuda eesmärgi- ja eneseteostustunnet, mis võib aidata kaasa üldisele heaolule.


Sotsiaalselt aktiivseks ja seotuks jäämiseks on palju võimalusi, sealhulgas rühmategevustes osalemine, vabatahtlik töö või klubide või organisatsioonidega liitumine. Samuti on oluline säilitada suhteid pere ja sõpradega regulaarse suhtluse ja külaskäikude kaudu. Sotsiaalse ühenduse säilitamine võib aidata parandada üldist tervist, vähendada haiguste riski ja aeglustada vananemisprotsessi.


7.Aju proovile panemine selliste tegevuste kaudu nagu uue oskuse või hobi õppimine.

Aju proovile panemine selliste tegevuste kaudu nagu uue oskuse või hobi õppimine on oluline kognitiivse tervise säilitamiseks ja võib aidata aeglustada vananemisprotsessi. Siin on põhjus:

 • Parem kognitiivne funktsioon: vaimselt stimuleerivate tegevustega tegelemine võib aidata hoida aju aktiivsena ja suurendada neuroplastilisust, mis on aju võime luua uusi ühendusi ja kohaneda muutustega.
 • Kognitiivse languse risk: aju regulaarne proovilepanek on seotud kognitiivse languse ja dementsuse riski vähenemisega.
 • Suurenenud aju maht: uuringud on näidanud, et vaimselt stimuleerivate tegevustega tegelemine võib suurendada aju mahtu mälu ja kognitiivse funktsiooniga seotud piirkondades.


Aju proovilepanekuks on palju võimalusi, sealhulgas uue keele õppimine, uue hobiga tegelemine, lugemine, mängude mängimine või mõistatuste lahendamine. Võti on tegeleda tegevustega, mis on uued, väljakutseid pakkuvad ja vaimselt stimuleerivad. Aju regulaarselt proovile pannes saate parandada kognitiivset funktsiooni, vähendada kognitiivse languse riski ja aeglustada vananemisprotsessi.


8.Naha kaitsmine päikesekahjustuste eest, kasutades päikesekreemi ja kandes kaitseriietust.

Naha kaitsmine päikesekahjustuste eest päikesekaitsekreemi ja kaitseriietuse kasutamisega on oluline naha tervise säilitamiseks ja võib aidata aeglustada vananemisprotsessi. Siin on põhjus:

 • Vähendatud nahakahjustuste oht: päikesekahjustused on enneaegse vananemise, sealhulgas kortsude, vanuselaikude ja nahavähi peamine põhjus. Päikeseblokk võib aidata kaitsta nahka kahjulike UV-kiirte eest, samas kui kaitseriietuse (nt mütsid, päikeseprillid ja pikkade varrukatega särgid) kandmine võib pakkuda täiendavat kaitset.
 • Parem naha tervis: naha kaitsmine päikesekahjustuste eest võib aidata säilitada naha tervist ja vähendada nahaprobleemide, nagu päikesepõletus, hüperpigmentatsioon ja nahavähk, riski.


Oluline on valida päikesekaitsekreem, mille SPF on vähemalt 30, ja kasutada seda uuesti iga kahe tunni järel, eriti kui veedate aega väljas. Kaitseriietuse kandmine ja varju otsimine, kui päike on kõige tugevam, tavaliselt kella 10.00–16.00, võib samuti aidata vähendada naha kokkupuudet kahjulike UV-kiirtega. Kaitstes nahka päikesekahjustuste eest, saate säilitada naha tervist ja aeglustada vananemisprotsesse.


9.Külastage regulaarselt oma tervishoiuteenuse osutajat, et teha ennetavaid kontrolle ja sõeluuringuid.

Regulaarselt oma tervishoiuteenuse osutaja külastamine ennetavateks kontrollideks ja sõeluuringuteks on oluline üldise tervise säilitamiseks ning aitab avastada ja ennetada terviseprobleeme enne, kui need muutuvad tõsiseks. Siin on põhjus:

 • Varajane avastamine: Regulaarsed kontrollid ja sõeluuringud aitavad avastada terviseprobleeme varakult, kui need on paremini ravitavad. See hõlmab selliseid haigusi nagu kõrge vererõhk, diabeet ja teatud tüüpi vähk.
 • Ennetav hooldus: ennetavad kontrollid võivad aidata teil ja teie tervishoiuteenuse osutajal tuvastada ja juhtida terviseriske, nagu südamehaigused, insult ja teatud tüüpi vähid. Teie tervishoiuteenuse osutaja võib teile anda ka soovitusi elustiili muutmiseks, vaktsineerimiseks ja muudeks ennetavateks meetmeteks, mis aitavad teil head tervist säilitada.
 • Suhte loomine: Regulaarsed visiidid tervishoiuteenuse osutaja juurde võivad aidata luua suhte teie ja teie teenuseosutaja vahel, võimaldades avatud suhtlemist ning paremini mõista teie terviselugu ja hetkeseisu.


Oluline on regulaarselt külastada oma tervishoiuteenuse osutajat kontrollide ja sõeluuringute jaoks, isegi kui tunnete end tervena. Teie tervishoiuteenuse osutaja võib aidata teil koostada ennetava hoolduse plaani, mis on kohandatud teie individuaalsetele tervisevajadustele. Regulaarselt oma tervishoiuteenuse osutaja juures käies saate hoida head tervist, avastada ja ennetada terviseprobleeme ning aeglustada vananemisprotsessi.


10.Oma vaimse tervise eest hoolitsemine teraapia, nõustamise või muu toetuse kaudu.

Vaimse tervise eest hoolitsemine teraapia, nõustamise või muu toe kaudu on üldise heaolu jaoks oluline ja võib aidata aeglustada vananemisprotsessi. Siin on põhjus:

 • Parem meeleolu ja stressi juhtimine: teraapia, nõustamine ja muud toetusvormid võivad aidata teil juhtida stressi, ärevust, depressiooni ja muid vaimse tervise seisundeid. See võib parandada teie meeleolu ja üldist heaolutunnet.
 • Paremad toimetulekuoskused: vaimse tervise tugi võib aidata teil arendada paremaid toimetulekuoskusi, et tulla toime elu väljakutsete ja raskustega. See võib kaasa tuua positiivsema väljavaate ja suurema vastupidavuse tunde.
 • Paranenud suhted: teraapia ja nõustamine võivad samuti aidata parandada suhteid lähedastega, õpetades tõhusaid suhtlemisoskusi ja lahendama konflikte.


Vaimse tervise toetamiseks on palju erinevaid vorme, sealhulgas teraapia, nõustamine, tugirühmad ja eneseabistrateegiad. Oluline on valida teile kõige sobivam tugivorm ja otsida abi varakult, kui teil on probleeme oma vaimse tervisega. Oma vaimse tervise eest hoolitsedes saate parandada oma üldist heaolu ja aeglustada vananemisprotsessi.

© Ela tervelt 100 aastat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.