fbpx
Meelerahu & vaimne tervisTee ise

Kuidas ise seepi teha

Facebooktwitterpinterestmail

Kuidas ise seepi teha, mis on naturaalne, mõnus ja tervist toetav? Tee nii ise ergutav või rahustav naturaalne seep, just selline nagu sulle meeldib.

Vahutava ja niisutava seebi retsept

190 g vett
82 g seebikivi
200 g kookosrasva
300 g oliiviõli
15g  eeterlikku õli ( võid lisada 1-3 erinevat)

Rahustava toimega seebi saad, kui lisada seebi tegemisel lavendeli, apelsini, bergamoti eeterlikke õlisid.  Ergutava seebi saamiseks lisa  sidrunheina, greibi ja  neroli eeterlikke õlisid.

Töövahendid

Kaitseprillid, kummikindad ja põll
Elektrooniline kaal
Saumikser
Termomeeter
Nõu seebikivi lahuse segamiseks
Nõu seebikivi kaalumiseks
Plastist  lusikad
Nõu rasvade kaalumiseks ja sulatamiseks ( kuumust kannatav plastkauss või ämber)
Suurem  plastkauss seebimassi segamiseks
Väiksemad nõud ja lusikad lisandite kaalumiseks ja nende segu valmissegamiseks (jogurtitopsid, ühekordsed nõud jne)

Seebivorm

Valmistamine

Seebi valmistamise ajal võiks kasutada pikkade varrukatega rõivaid ja kinniseid jalanõusid. Need kaitsevad võimaliku seebikivi söövituse eest. Samal põhjusel tuleb kogu seebi valmistamise ajal kanda kummikindaid, soovi korral ka kaitsepõlle. Seebikivi söövituse vastu tuleb silmi kaitsta kaitseprillidega.

Väiksemad lapsed ja koduloomad tuleb valmistamise ajaks saata teise ruumi.

Töökäik

Koostisainete ettevalmistamine. Kaalu vesi nõusse, kus valmistad seebikivi lahuse. Mõõda tahked ja vedeldad rasvad nõusse, millega neid on võimalik kuumutada. Pane valmis aroomid.
Seebikivilahuse valmistamine. Aseta veenõu avatud akna ligidale või töötava õhupuhasti alla. Vett pidevalt lusikaga segades vala seebikivi tasapisi vette. NB! SEEBIKIVI PEALE EI TOHI VETT VALADA! Rasvade kuumutamine. Kuumuta rasvad pliidil või mikrolaineahjus. Rasvade temperatuur peab olema 30–50 kraadi.

Temperatuuri kontrollimine. Seebikivilahuse ja rasvade temperatuur peab kokkusegamise hetkel olema 30–50 kraadi. See on optimaalne temperatuurivahemik seebistumisprotsessiks. Vedelike temperatuurierinevus peab jääma 10 kraadi piiresse. Aroomiõlide kasutamisel soovitame hoida temperatuuri madalal.

Vedelike kokkusegamine. Vala seebikivilahus aeglaselt rasvade hulka. Mikserdamine toimub pulseerivalt: pane mikser kolmeks sekundiks tööle, pea kolm sekundit vahet. Mikseri töötamise ajal ei tohi mikserit pinnale tõsta, et söövitav mass ei pritsiks. Alguses läbipaistev vedelik muutub läbipaistmatuks ja õline kiht pinnal hakkab pikkamööda kaduma. Aeglase segamise eesmärk on, et seebistumine ja temperatuuri tõus ei toimuks liiga kiiresti. Seebimass on vormi valamiseks valmis, kui see on umbes pannkoogitaina paksune ning mikserit pinnale tõstes jääb selle jälg veidikeseks püsima. Mikserdamine võib aega võtta mõnest minutist veerand tunnini või kauemgi. Kestus sõltub retseptist, massi temperatuurist ja mikseri võimsusest. Mikserda hea ventilatsiooniga ruumis.

Aroomi lisamine. Vala valmispandud meelepärane aroom massi sisse ja sega see ühtlaseks. Kui kasutad massis eeterlikke õlisid, lisa need kõige viimasena ja sega võimalikult vähe, et aroom ei lenduks. Lisandid tuleb sisse segada lusikaga, sest mikseriga segades jätkub kiire seebistumine ja mass võib muutuda vormi valamiseks liiga paksuks.
Vormimine. Vala seebimass vormi. Jäta seep 24 tunniks vormi tahkuma. Seebistumisprotsess jätkub ka veel vormis, mistõttu see kuumeneb.

Seebi valmistamise viimane faas

Lõikamine ja järelvalmimine. Kui seebi pind ei ole enam vetruv, võib selle vormist välja võtta. Kui aga seep on endiselt pehme, kontrolli tahkust uuesti 12–24 tunni pärast. Kuna seebikivi ei ole veel täielikult reageerinud, tuleks seebi käsitsemisel endiselt kummikindaid kasutada. Soovi korral võib seebi nüüd portsjoniteks tükeldada.
Pärast vormist välja võtmist ja tükeldamist peab seep 3–4 nädalat järelvalmima. Selle aja jooksul aurustub sellest üleliigne vesi ja seebikivi reaktsioon kulgeb lõpuni. Ladusta lõigatud seebid õhurikkasse ja vähese niiskusega  kohta valmima. Selleks sobivad kapipealsed või riiul raamatukapis. Köök ja vannituba ei ole parimad kohad just kõrge õhuniiskuse tõttu.

Seebi kvaliteet ja TFM

TFM (total fatty matter) näitab kogu rasvasisalduse (rasvhapete) protsenti seebis ja on oluline näitaja masstoodetud seepidel.  Mida kõrgem on TFM, seda kvaliteetsemaks peetakse seepi. I klassi seebis peaks olema vähemalt TFM 76%. Masstoodetud  madala TFM-ga seepidesse on lisatud palju ebakvaliteetseid täiteaineid, et hoida tootmise kulusid madalal.  Madala protsendiga TFM seebid võivad põhjustada allergiaid.

soapcalc.net,  relumee.ee

elatervelt.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.