fbpx
Tee ise

Kaitsemaski tegemine- juhised

Facebooktwitterpinterestmail

Kaitsemaski tegemine on kerkinud aktuaalseks teemaks seoses COVID-19 kiire levikuga ning isikukaitsevahendite puudusega kaubandusvõrgus. Kuigi algselt ei peetud ametlikes juhistes kaitsemaske oluliseks, on tänaseks paljud spetsialistid maskide kandmist avalikult soovitanud.

Näo ees kantavad maskid kaitsevad kahesuunaliselt. Maski kandev inimene ei levita viirust rääkides, köhides või aevastades. Köhides ja aevastades levivad viirusosakesed ilma maski kandmata mitme meetri kaugusele.

Samas kaitseb näo ees kantav mask ka vähemalt osaliselt kandjat sissehingatavate viirusosakeste eest. Senistel andmetel peab isetehtud kangast mask kinni 30-50% viirusosakesi. Levinud tõekspidamise kohaselt, viirusosakeste hulgal põhineb vähemalt osaliselt ka haiguse põdemise raskus.

Kaitsemakside tegemise juhised eraisikutele ja ettevõtetele on valminud Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) polümeeride ja tekstiilitehnoloogia laborilt koostöös Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametiga. Isetehtud maskide juhiste koostamisel on kasutatud professor Irja Lutsari ning professor Reet Mändari soovitusi.

Mask vähendab nakatumisohtu :

  1. Väljahingatavas õhus leiduvad süljepiisad, mis võivad sisaldada viirust,ei lange pindadele
  2. Mask takistab näo katsumist ja aitab sellega vältida kätelt viiruste kandmist limaskestadele ja silma ning vastupidi – inimene ei katsu oma võib-olla viirusega saastunud silma või nina ning ei kanna viirust kätega edasi ukselinkidele, poeriiulis olevatele kaupadele jne;
  3. Maski kandmine aitab meeles pidada teiste ohutusnõuete järgimist

Isetehtud maski jaoks sobib tihe, kuid õhku läbi laskev materjal. Korduvkasutatav mask peab olema materjalist, mida saab võimalikust viirusest puhastada enne uut kasutamist. Materjali peab pesema vähemalt 60 kraadises vees ning triikima kuumaga.

Maski tegemiseks läheb vaja:

*Materjaliks sobib padjapüür, marli, puhastuslapid, tolmuimejakott jne

*Käärid, kummipael, nööpnõelad, õmblusmasin

Kaitsemaski tegemine:

  1. Lõika kangast välja 3 tükki suurusega 19 x 20cm.
  2. Lõika kummipelast 2 x 16 cm riba.
  3. Kinnita paelad nööpnõeltega riide äärtesse kangakihtide vahele.
  4. Õmble küljed läbi, kuid jäta küljele ava.
  5. Pööra ava kaudu mask õiget pidi ja triigi.
  6. Tee maski üla-ja alaosasse 2 cm sügavune volt ning kinnita nööpnõeltega
  7. Õmble maski ääred uuesti üle nii, et volt jääb sisse. Triigi volt üle.

Vaata täpseid õmblusjuhiseid koos piltidega siit: https://www.ttja.ee/sites/default/files/failid/dokumendid/ttja_juhend_ikv_tootmine_1.04.2020.pdf

elatervelt.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.