NEERUDE PUHASTAMINE LIHTSA JOOGIGA
Neerusid loetakse Hiina meditsiinis elu aluseks ja elujõu allikaks. Neerudes asub Hiina medisiini kohaselt lisaks elujõule ka arukus ja elu elamise oskus. Neerudes asub energia, mille inimene on saanud kaasa sündides ning mille toel ta elab, kasvab, areneb ning mille jõul toimuvad kehas kõik füsioloogilised protsessid.
Jing ehk eluessents
Neerudest rääkides peab selgitama Jing‘i. Jing on sama mis eluenergia. See on “eluessents” ja elamiseks vätimatu . Jingi‘i on kome sorti:
- Varasema Taeva Jing- viljastumise hetkel oma vanematelt saadud pärilik Jing. Selle jõu toel areneb loode. Pärast sündi salvestub pärilik eluessents lapse neerudes .Päriliku Jing‘i toel väljendub inimes omapära, areng ja soojätkamisvõime. Päriliku Jing‘i jõudu ei saa elujooksul kasvatada, kuid seda saab kaitsta, et ta enneagselt ei lõppeks.
- Hilisema Taeva Jing– peale sündi hakkab organism Jing’i valmistama hingatavast õhust ja toidust. Siin mängivad olulist rolli magu ja põrn ning kopsud. Saadud eluessents salvestub neerudesse.
- Neerude Jing– Varasema Taeva ja Hilisema Taeva Jing salvestub neerudes moodustades neerude Jing‘i.
Jing reguleerib luustiku kasvu, hambaid, silmi, kõrvu, juukseid, aju arengut ja seksuaalset küpsust. Elu teises pooles sõltub Jing’ist vananemine ehk närtsimine ja elujõu vähenemine. Jing‘ist sõltub inimese üldseisund, keha tugevus ja võime haigustele vastu seista. Pidev haigestumine, krooniline nohu ja tõsised lapsepõlves põetud haigused võivad viidata neerude Jing‘i nõrkusele.
Neerud on tule ja vee elupaik
Elu algab neerude “eluvärvate” tules keset vett ning kestab, kuni tuli on hääbunud. Hiina meditsiinis valitsevad neerud sündi, kasvu, arengut ja paljunemist.
Neeru Jing‘i nõrkus võib põhjustada viljatust, impotentsust, füüsilise ja mentaalse arengu häireid ja enneaegset vananemist.
Hiina meditsiini järgi neerud toodavad üdi, täidavad aju ja kontrollivad luid. Kui neerude Jing toidab aju hästi, siis on inimese mälu, mõistus, mõttetegevus, keskendumine, nägemine ja kuulmine head. Kui neerude Jing ei saa vabalt ajuga suhelda, võib esineda peapööritust, liigutuste aeglustumis, jäsemete nõrkust ning mõistus ja nägemine – kuulmine taandarenevad. Kui neerude Jing on nõrk, muutuvad juuksed õhukesteks, haprateks, hõrenevad ja langevad välja. Ka vanusega kaasnev juuste hallinemine ja hõrenemine näitab Jingi‘ nõrgenemist.
Mis kahjustab neere
- Hirm– Hirm nõrgendab neerude eluenergiat. See omakorda mõjutab südame tervist. Hirmu väljendus on näiteks: öine higistamine, südamepekslemine, kuiv suu.
- Väline külm– siia alla käib jalgade kaudu külma suundumine neerudesse, tugeva ja külma tuule käes külmetamine ja ka niiske ja külm keskkond, mis mõjutab alaselga. Sümptomiteks siin on näiteks: tugev alaseljavalu, jalgade valu, selja liikumatus, neeruprobleemid, kusepõieprobleemid.
- Suitsetamine- Hiina meditsiini järgi kuivatab tubakas neere, Verd, ja Jing’i, mis kahjustab neere.
Neerude ülesanne
Neerud on kuseloomeeleundid. Kuseeritus on organismi oluline viis jääkainetest vabanemiseks. Uriini hulka, soolsust ja happelisust reguleerides osalevad neerud vee-elktrolüüdi-ja happe-aluse tasakaalu regulatsioonis. Neerud eritavad ka hormoone. Puhta vee piisav joomine on täshtis, et aidata neerude probleemideta funktsioneerimisel.
Uriini happelisus ehk PH sõltub sellets, kui palju moodustub happelisi või aluselisi ainevahetusprodukte. Normaalse menüü korral moodustub rohkem happelisi jääkaineid. Lihatoidud suurendavad happelisi jääkainete hulka ja puuviljad aluseliste. Uriini PH võib kõikuda vahemikus 4,6-8,2. Liigane liha ja soola tarbimine ning vähene joomine võivad tekitada neerukivisid.
Ajurveeda järgi on oluline toetada neerude puhastumist igapäevaselt lisaks puhta vee joomisele ka taimse joogiga, mis aitab ennetada neerukivide teket.
Neerude puhastamine ajurveeda joogiga:
Joo seda ajurveeda jooki 1 klaas 20-30 päeva tühja kõhuga 2 korda päevas, et ennetada neerukivide teket:
Retsept neerude toetamiseks:
- 400ml sooja või kuuma vett
- 1/4 supilusikat kurkumiini
- 1/4 supilusikat kaneeli
- 1 supilusikas õunasiidriäädikat
- 1 supilusikas sidrunimahla
- 1 teelusikas mett
Hiina meditsiin ja lääne meditsiin on kaks erinevat lähenemist tervisele ja haigustele, sealhulgas neerude tervisele. Kuigi need kaks meditsiinisüsteemi erinevad põhimõtteliselt, on mõned sarnasused ja ühisalad, kui rääkida neerude tervisest.
Hiina meditsiini vaade neerude tervisele:
Hiina meditsiinis peetakse neerusid üheks kõige olulisemaks elundiks, mis vastutab keha jingi (elujõu) ja qi (vitaliteedi) säilitamise eest. Neere peetakse aluseks ka yin ja yang tasakaalu säilitamisel. Neere seostatakse veelementiga ja tal on oluline roll organismi puhastamises ning keha jin ja jangi tasakaalu hoidmises.
Hiina meditsiinis tervist mõjutavad neeru-yin ja neeru-yang tasakaalu, mis võivad mõjutada üldist energiataset ja mitmeid sümptomeid nagu väsimus, nõrkus ja seljavalud. Traditsiooniline Hiina meditsiin soovitab toitumise ja elustiili kaudu tasakaalustada neerude energiat ning kasutada ravimtaimi ja akupunktuuri, et toetada neerude tervist.
Läänemeditsiini vaade neerude tervisele:
Lääne meditsiinis on neerud olulised elundid, mis vastutavad organismi vere filtreerimise, elektrolüütide tasakaalu ja hormoonide tootmise eest. Probleemid neerudega võivad põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, sealhulgas neeruhaigusi ja neerupuudulikkust. Diagnoosimiseks ja ravi määramiseks kasutatakse laboratoorseid uuringuid ja kuvamismeetodeid.
Mõlemad meditsiinisüsteemid rõhutavad neerude olulisust inimeste tervisele, kuid nende käsitlus erineb. Hiina meditsiin keskendub energiatasakaalule ja ennetamisele, samal ajal kui lääne meditsiin rõhutab füsioloogilisi protsesse ja haiguste diagnoosimist ning ravi.
Ajurveeda vaade tervisele:
Ajurveeda on traditsiooniline India meditsiinisüsteem, mis pakub holistilist lähenemist tervisele, kaasa arvatud neerude tervisele. Ajurveeda lähenemine neerude tervisele keskendub keha doshade tasakaalu ja prakriti (individuaalse kehatüübi) säilitamisele ning looduslike meetodite kasutamisele tervise toetamiseks. Siin on, kuidas ajurveeda neerude tervisele läheneb:
- Dosha tasakaal: Ajurveeda usub, et kõik inimesed on sündinud omaenda prakritiga, mis on ainulaadne kehatüüp, mis koosneb kolmest doshast – Vata, Pitta ja Kapha. Neerude tervisele lähenedes keskendutakse nende doshade tasakaalustamisele. Näiteks võib liigne Pitta (tulelement) põhjustada neeruprobleeme, seega soovitatakse Pitta inimestel hoida oma keha jahutatuna dieedi ja elustiili abil.
- Toitumine: Ajurveeda soovitab toitu, mis toetab neerude tervist. Näiteks soovitatakse vältida liigset soola tarbimist, kuna see võib suurendada neerude koormust. Samuti rõhutatakse värskeid, tervislikke ja hooajalisi toite, mis toetavad keha doshade tasakaalu.
- Maitsetaimed ja ravimtaimed: Ajurveeda kasutab laialdaselt erinevaid maitsetaimi ja ravimtaimi neerude tervise toetamiseks. Näiteks võib kasutada gokshura’t (Tribulus terrestris), punast vaarikat ja peterselli, et puhastada ja toetada neerusid.
- Jooga ja meditatsioon: Füüsilised ja vaimse tervise harjutused, nagu jooga ja meditatsioon, on oluline osa ajurveeda elustiilist. Need aitavad stressi vähendada ja tasakaalustada doshasid, mis võivad mõjutada neerude tervist.
- Elustiili soovitused: Ajurveeda soovitab elada vastavalt päeva- ja aastaajale ning järgida regulaarset rutiini. See aitab hoida doshade tasakaalu ja vähendada stressi, mis võib mõjutada neerude tervist.
Ajurveeda ei paku mitte ainult neerude haiguste ravi, vaid ka nende ennetamist ja üldist tervise toetamist. Oluline on märkida, et enne ajurveeda raviskeemi alustamist või muutmist on soovitatav konsulteerida kogenud ajurveeda spetsialistiga, kes saab individuaalselt hinnata ja soovitada sobivaid meetmeid neerude tervise edendamiseks.
Kokkuvõttes on kõigi kolme meditsiinisüsteemi eesmärk neerude tervise säilitamine, kuid nende vaated ja meetodid selle saavutamiseks erinevad. Tervise hoidmisel ja neeruhaiguste ennetamisel on sageli parim lähenemine integreerida kõigi süsteemide tarkusi ja pakkuda tasakaalustatud hooldust.
elatervelt.ee