fbpx
Treening

PILATES: TEE TERVISE JA PIKAEALISUSE POOLE

Facebooktwitterpinterestmail

Pilates: Tee Tervise ja Pikaealisuse Poole

Kujutage ette treeningmeetodit, mis aitab teil parandada keha tugevust, paindlikkust, tasakaalu ja kehatunnetust, kõike seda ilma suurte jõutrenni masinate ja lihaste rebimiseta. See on pilates, meetod, mis on leidnud teed tuhandete treenijate südamesse kogu maailmas tänu oma ainulaadsetele eelistele kehale ja vaimule. Kas pilates võib aidata kaasa pikaealisusele?

Pilatese Ajalugu

Pilatese meetod, tuntud ka kui Contrology, loodi Joseph Hubertus Pilatese poolt 20. sajandi alguses. Pilates oli saksa päritolu füsioterapeut, kes pühendas oma elu keha tervise ja tervikliku heaolu uurimisele. Pilatese meetod hõlmas kontrollitud liigutusi, mis keskendusid peamiselt keha keskosa tugevdamisele. Ta väitis, et keha ja vaim on omavahel seotud ning tugeva keha omamine on võti vaimsele tasakaalule ja heaolule.

Selle meetodi esialgne eesmärk oli aidata haavatud sõdureid ja inimesi, kes kannatasid kehaliste vigastuste all. Pilates arendas spetsiaalseid seadmeid ja tehnikaid, et aidata neil taastuda. Tänu sellele tegevusele arenes välja pilatese klassikaline varustus, nagu Reformer, Cadillac ja Wunda Chair, mis on tänapäevani kasutusel.

Esimesed pilatese stuudiod tekkisid New Yorgis 1920. aastatel, kuid see võttis mõnda aega, enne kui meetod hakkas levima kogu maailmas. Pilatese tervislikud eelised ja kiiresti kasvav populaarsus on viinud selle treeningmeetodi koolitajate ja stuudiote levikuni igal kontinendil. Tänapäeval võib pilatese treeninguid leida igast suuremast linnast ja isegi väiksematest kogukondadest.

Pilatese Kasulikkus

Mis muudab pilatese nii atraktiivseks treeningmeetodiks? Siin on mõned peamised eelised, mis muudavad pilatese nii populaarseks:

 1. Keha Tugevus ja Paindlikkus: Pilatese treeningute peamine eesmärk on keskenduda keha süvalihaste tugevdamisele. See aitab luua tugeva ja tasakaalustatud keha. Samal ajal parandavad pilatese liigutused keha paindlikkust, mis aitab vähendada lihaspingeid ja ennetada vigastusi.
 2. Keha Tasakaal ja Koordinatsioon: Pilatese harjutused nõuavad kontrollitud ja täpseid liigutusi, mis aitavad arendada keha üldist tasakaalu ja koordinatsiooni. See on eriti kasulik eakamatele inimestele, kes soovivad säilitada oma liikuvust.
 3. Parandab Rühti: Pilatese meetod keskendub ka õigele kehahoiakule. Paljud inimesed istuvad pikki tunde töölaua taga või kasutavad nutiseadmeid, mis võivad põhjustada kehahoiaku halvenemist. Pilatese abil saate õppida hoidma õiget rühti ja vältima selja- ja kaelavalusid.
 4. Vaimne Kontsentratsioon ja Stressileevendus: Pilatese treeningud hõlmavad ka vaimset keskendumist ja hingamistehnikaid. See aitab teil lõõgastuda, leevendada stressi ja parandada üldist vaimset heaolu.
 5. Madal Mõju Liigestele: Pilatese harjutused on sageli madala mõjuga, mis tähendab, et need on õrnad liigestele. See muudab pilatese sobivaks igas vanuses inimestele, sealhulgas neile, kellel võivad olla liigeseprobleemid.

Erinevus Tavalisest Jõutreeningust

Kuigi pilates ja tavaline jõutreening võivad tunduda sarnased, on nende vahel olulised erinevused. Peamine erinevus seisneb selles, kuidas lihaseid treenitakse ja milline on treeningu eesmärk.

Tavaline jõutreening keskendub tavaliselt suurtele lihasgruppidele ja rasketele tõstetele. See on suurepärane meetod lihasmassi suurendamiseks ja jõu arendamiseks. Pilatese puhul on rõhk suunatud pigem süvalihastele, eriti kõhulihastele ja seljalihastele. Pilatese harjutused on sageli kontrollitud ja täpsemad ning hõlmavad rohkem venitust ja tasakaaluharjutusi.

Lisaks kasutatakse pilateses ka spetsiaalseid seadmeid, nagu Reformer ja Cadillac, mis võimaldavad erinevaid liigutusi ja harjutusi. Need seadmed toetavad keha õiget asendit ja aitavad treenijatel saavutada optimaalseid tulemusi.

Sobib Igale Vanusele

Pilates on üks väheseid treeningmeetodeid, mis sobib igas vanuses inimestele. See sobib nii noortele kui eakatele, kuna harjutusi saab kohandada vastavalt individuaalsetele vajadustele ja võimetele. Siin on mõned näited, kuidas pilates võib sobida erinevatele vanuserühmadele:

 1. Noored ja Lapsed: Pilatese treeningud võivad aidata noortel arendada tugevat ja terve keha. See aitab neil parandada lihaste ja luustiku tervist ning arendada paremat kehatunnetust. Lisaks saab pilates olla kasulik lastele, kes tegelevad spordiga, kuna see aitab neil vältida vigastusi ja parandada sportlikku sooritust.
 2. Täiskasvanud: Täiskasvanutel võib pilates olla suurepärane vahend kaalu kontrolli all hoidmiseks, keha tugevdamiseks ja üldise heaolu parandamiseks. Pilatese meetod aitab ka parema stressihalduse ja parema kehahoiaku saavutamisel.
 3. Eakad: Pilates on eriti kasulik eakatele inimestele, kuna see aitab säilitada liikuvust, tasakaalu ja lihasjõudu. See võib vähendada kukkumiste ohtu ja parandada elukvaliteeti vanemas eas.

Kas Pilates Aitab Kaasa Pikaealisusele?

Kuigi ei saa öelda, et pilates üksi pikendab elu, on kindlasti mõningaid tegureid, mis viitavad sellele, et pilatesel võib olla positiivne mõju pikaealisusele:

 1. Tervislik keha ja vaim: Pilates aitab säilitada keha tervist ja vaimset heaolu. Tugev keha ja tasakaalustatud meel võivad aidata ennetada terviseprobleeme ja elada täisväärtuslikku elu.
 2. Vähendab lihas- ja liigesevaevusi: Kuna pilates on madala mõjuga treening, aitab see vähendada lihas- ja liigesevaevusi. See võib suurendada elukvaliteeti ja hoida teid aktiivsena kauem.
 3. Parem kehahoiak ja tasakaal: Pilates aitab säilitada õiget kehahoiakut ja parandada tasakaalu, mis on olulised tegurid vigastuste ennetamisel, eriti eakatele inimestele.

Pilates mitmekülgne ja kasulik treeningmeetod, mis sobib paljudele erinevatele inimestele. See võib aidata parandada keha tugevust, paindlikkust, tasakaalu ja vaimset heaolu. Kuigi pilates ei ole imerohi pikaealisusele, võib see kindlasti aidata säilitada tervislikku ja aktiivset eluviisi kogu elu jooksul. Seega, olenemata teie vanusest, võiksite kaaluda pilatese lisamist oma tervisliku eluviisi repertuaari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.