KAS REGULAARNE TRENN VÄHENDAB VÄHIRISKI
Kas trenn vähendab vähiriski: 45 minutit Kolmel Korral Nädalas
Kas olete kunagi kuulnud, et treenimine aitab vähendada vähiriski? See võib tunduda lihtne ja selge, kuid hiljuti tehtud uuringud toovad esile uusi teadmisi selle kohta, kuidas treening võib meie keha vähirakkude vastu tugevamaks muuta. Konkreetsemalt leidsid teadlased, et 45 minutit intensiivset treeningut kolmel korral nädalas võib vähendada vähiriski Lynch’i sündroomi patsientidel, geneetilisel seisundil, mis võib põhjustada vähki noores eas.
Uuring näitab, et just see treeningurežiim muutis immuunsüsteemi võimelisemaks vähirakkude vastu võitlema. Mida täpsemalt teadlased leidsid ja mis teeb selle uuringu eriliseks?
Kuidas Treening Mõjutab Meie Tervist
Esiteks, miks üldse on treening hea? On hästi teada, et regulaarne treenimine aitab vähendada vähiriski, eriti käärsoolevähi puhul. Lynch’i sündroomiga patsientidel on aga vähirisk kõrgem, seega uurisid teadlased, kuidas treening võib seda riski vähendada. Kuidas siis treening meie tervist mõjutab?
Teadlased jagasid 21 Lynch’i sündroomi patsienti kaheks rühmaks. Üks grupp järgis 12-kuulist treeninguprogrammi, teine mitte. Uuringu käigus jälgiti nende südame- ja hingamisvõimet ning uuriti immuunrakkude – looduslike tapjarakkude ja CD8+ T-rakkude – aktiivsust nii veres kui ka käärsoolekoes. Need on just need immuunrakud, mis vastutavad võõraste rakkude, näiteks vähirakkude ründamise eest.
Mis selgus? Inimesed, kes treenisid, näitasid suuremat immuunrakkude aktiivsust. See tähendab, et nende immuunsüsteem oli parem võitma potentsiaalseid vähirakke. Aga see polnud veel kõik.
Treening ja Immuunsüsteem
Lisaks immuunrakkude aktiivsuse suurenemisele vähenes ka põletikumarkeri prostaglandiin E2 (PGE2) tase nende kehas, kes treenisid. See vähenemine oli seotud immuunrakkude arvu suurenemisega. Kõik need muutused viitavad sellele, et treening tugevdab immuunvastust.
Aga mis see tähendab? Teadlased usuvad, et need muutused aitavad meie kehal paremini jälgida ja elimineerida rakke, mis muidu võiksid muutuda vähirakkudeks. See on nagu meie keha enda “immuunne jälgimissüsteem,” mis aitab leida ja hävitada potentsiaalseid vähirakke enne, kui nad probleemiks muutuvad.
Eelnevad Uuringud ja Treeningu Kasulikkus
Kuigi see uuring hõlmas vaid 21 inimest, kinnitab see juba varasemaid uuringuid, mis näitavad, et regulaarne treenimine aitab vähendada vähiriski. 2019. aastal tehtud ulatuslik ülevaade 45 uuringust ja mitme miljoni inimese kohta leidis selgeid tõendeid, et treenimine võib vähendada mitme tüüpi vähkkasvajate, sealhulgas kusepõie-, rinna-, käärsoole- ja mao vähiriski kuni 20%.
Kuid see uuring tõi midagi uut ja põnevat. See on esimene uuring, mis näitab seost treeningu ja immuunbiomarkerite muutuse vahel. See tähendab, et teame nüüd mitte ainult seda, et treenimine vähendab vähiriski, vaid ka seda, kuidas see täpselt toimub meie kehas.
Miks See Uuring Eriti Oluline On
Varasemad uuringud vaatasid treeningu ja põletikumarkerite seost tervetel inimestel ja neil, kel oli ajalugu käärsoole polüüpidega, kuid need ei andnud eriti tähenduslikke tulemusi. Uue uuringu edu võib olla seotud selle kõrgema intensiivsusega treeninguga või täiendavate käärsoolekoe proovidega. Samuti on tänapäeva tehnoloogia võimaldanud tundlikumaid mõõtmisi.
Mida See Täpsemalt Tähendab
Mida siis võiksime sellest uuringust õppida ? On oluline meeles pidada, et vähemalt 15% kõikidest vähisurmadest (välja arvatud suitsetamisega seotud vähid) Ameerika Ühendriikides on seotud elustiiliteguritega, nagu füüsiline passiivsus, ülekaal, alkoholi tarbimine ja ebatervislik toitumine. Ameerika Vähiliit soovitab nädalas 150-300 minutit mõõdukalt intensiivset treeningut vähiriski vähendamiseks. See uuring näitas aga, et juba 135 minutit kõrge intensiivsusega treeningut nädalas võib põhjustada märkimisväärse immuunvastuse.
Nii et olge kindlad, et igasugune treening aitab kuidagi vähiriski vähendada. See ei tähenda, et peate kohe hakkama iga päev intensiivselt trenni tegema, kuid võib-olla võiksite lisada oma elustiili veidi rohkem füüsilist aktiivsust. Kõik väikesed sammud võivad teie tervisele kasulikud olla.
Juba 45 minutit intensiivset treeningut kolmel korral nädalas võib tugevdada immuunsüsteemi ja vähendada vähiriski. See võib olla kasulik mitte ainult Lynch’i sündroomi patsientidele, vaid ka laiemale elanikkonnale. Mõelge sellele kui veel ühele põhjusele, miks treenimine peaks olema osa teie igapäevasest rutiinist. Teie tervis võib selle eest tänulik olla!