fbpx
Elujõud

4 LIHTSAT NIPPI, KUIDAS PAREMINI MAGADA JA OLLA ENERGILINE

Facebooktwitterpinterestmail

4 nippi, kuidas paremini magada.. BIOLOOGILINE KELL. Bioloogiline kell on võtmetähtsusega meie heaolule. Kes meist ei ole kogenud neid hommikuid, kui ärkame üles ja tunneme end pärast halba und uimastena? Või neid öid, kui me ei saa lihtsalt silmi kinni panna ja tundub, et aeg venib lõputult? Me kõik oleme olnud seal, kuid kas olete mõelnud, kuidas meie keha kellaajad võivad mängida olulist rolli meie heaolus? Bioloogiline kell, mida tuntakse ka kui meie tsirkaadiarütm, mängib üllatavalt suurt osa meie üldises tervises ja heaolus. Õnneks on selle tervisliku bioloogilise kella säilitamine lihtsam kui arvate.

Kuidas bioloogiline kell toimib

Kõigepealt vaatame, kuidas bioloogiline kell toimib. Teie bioloogiline kell reguleerib paljusid keha protsesse, sealhulgas und, meeleolu, toitumist ja ainevahetust. Seda reguleerib teie keha ajuripats, mis saadab signaale keha erinevatele osadele vastavalt sellele, millal on aeg olla aktiivne ja millal aeg puhata.

Üks olulisemaid tegureid, mis mõjutab meie bioloogilist kella, on valgus. Hommikul päikese käes viibimine võib aidata meie bioloogilist kella õigesti seadistada. See võib suurendada une kvaliteeti ja parandada meeleolu. Öösel vastupidi peaksime vältima kunstlikku valgust, kuna isegi madal valgustase võib viivitada melatoniini vabanemisega, mis on unehormoon ja võib viia tervisehäireteni.

1.Hommikune päikese käes viibimine

Kui soovite oma bioloogilist kella õigesti seadistada, on üks parimaid asju, mida saate teha, hommikune päikese käes viibimine. Hommikune päikesevalgus on tuntud selle poolest, et see aitab reguleerida meie bioloogilist kella. Kui te iga päev veedate natuke aega hommikul õues päikese käes, võite märgata, et teie uni muutub sügavamaks ja kvaliteetsemaks. Samuti võite tunda end päevasel ajal ärkvel ja energilisena.

Hommikune päikesevalgus aitab ka meie meeleolu paremaks muuta. See on seotud serotoniini tootmisega, mis on kemikaal, mis aitab reguleerida meie meeleolu ja emotsioone. Seega, kui soovite päeva parema jala peale alustada, võtke hetk, et nautida hommikust päikesevalgust.

2.Öine kunstlik valgus

Teisest küljest, öösel tuleks vältida kunstlikku valgust. Isegi madal valgustase võib mõjutada meie bioloogilist kella. See on seotud melatoniini tootmisega meie ajus. Melatoniin on hormoon, mis aitab meil uinuda ja puhata. Kui oleme öösel kunstliku valguse käes, võib melatoniini vabanemine viibida, mis muudab raskeks uinumise ja puhkamise.

Seetõttu on oluline öösel valgust kontrollida. Vähendage oma ekraaniaja kasutamist enne magamaminekut ja proovige hoida oma magamistoas valgustuse minimaalsena. Kui teil on raskusi magama jäämisega, võib öine kunstliku valguse vähendamine olla esimene samm parema une poole.

3.Une regulaarne ajakava

Veel üks võimalus, kuidas saame oma bioloogilist kella toetada, on hoida regulaarset une- ja ärkveloleku ajakava. See tähendab, et peaksite iga päev minema magama ja ärkama umbes samal ajal. Teie keha armastab rutiini, ja kui hoiad oma une- ja ärkveloleku ajakava stabiilsena, aitab see teie kehal ära tunda, millal on aeg olla aktiivne ja millal aeg puhata.

National Sleep Foundation soovitab täiskasvanutel saada 7-9 tundi und öösel. See varieerub individuaalselt, kuid oluline on mõista, kui palju und teie keha vajab, ja püüda seda kogust iga öö saada. Regulaarne une- ja ärkveloleku ajakava võib aidata teil seda eesmärki saavutada.

4.Regulaarsed söögiajad

Teine oluline tegur meie bioloogilise kella toetamisel on regulaarsed söögiajad. Meie keha rütmid mõjutavad ka meie seedimist ja ainevahetust. Kui sööme ebaregulaarselt või hilja öösel, võib see segada meie bioloogilist kella ja põhjustada terviseprobleeme.

Seetõttu on oluline hoida regulaarseid söögiaegu. Püüdke süüa umbes samal ajal iga päev ja vältige hilisõhtust suurt einet. Regulaarsed söögiajad võivad aidata kaalu kontrolli all hoida, kuna see aitab vältida liigset söömist ja suurendab ainevahetuse efektiivsust.

Heaolu võti

Teie bioloogiline kell on oluline teie üldise heaolu ja tervise jaoks. Õnneks on selle tervisliku bioloogilise kella säilitamine lihtsam kui arvate. Hommikune päikese käes viibimine, öise kunstliku valguse vältimine, regulaarne une- ja ärkveloleku ajakava ning regulaarsed söögiajad on kõik viisid, kuidas saate toetada oma bioloogilist kella ja parandada oma üldist tervist ja heaolu.

Kui järgite neid lihtsaid samme, võite märgata, et teie uni muutub sügavamaks ja kvaliteetsemaks, meeleolu paraneb ning teil on rohkem energiat ja jõudu igapäevaste väljakutsetega toimetulekuks. Seega, ärge unustage hoida oma bioloogiline kell õigel ajal ja see võib olla teie heaolu võtmeks.

elatervelt.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.