fbpx
Dieet & Toitumine

MIS ON VAHEMERE DIEET JA MIKS SEE ON KASULIK

Facebooktwitterpinterestmail

Mis on Vahemere dieet?

Vahemere dieet on toitumismuster, mis põhineb Vahemerd ümbritsevate riikide, eriti Itaalia, Kreeka ja Hispaania traditsioonilisel köögil. Seda iseloomustab suur puu-, köögivilja-, täisteratoodete, kaunviljade, pähklite ja oliiviõli tarbimine, mõõdukas kala-, linnuliha- ja piimatoodete tarbimine ning vähene punase liha ja suhkru tarbimine. Seda dieeti on seostatud mitmete tervisega seotud eelistega, sealhulgas südamehaiguste, insuldi, II tüüpi diabeedi ja teatud tüüpi vähiriski vähenemisega. Samuti võib see parandada kaalukõikumist soovimatus suunas ja kognitiivset funktsiooni.

Vahemere dieet on eluiga pikendav

Vahemere dieeti on seostatud mitmete tervisega seotud eelistega, mis võivad potentsiaalselt kaasa aidata aeglasemale vananemisprotsessile. Siiski ei turundata seda otseselt “vananemisvastase” dieedina. Uuringud on näidanud, et Vahemere dieedi järgimine võib aidata vähendada krooniliste haiguste riski ja pikendada eluiga, parandades südame-veresoonkonna tervist, vähendades põletikku ja soodustades tervislikku vananemist. Siiski on oluline märkida, et tervislik toitumine on vaid üks aspekt mitmekülgsest elustiilist, mis hõlmab ka regulaarset füüsilist aktiivsust ja stressijuhtimist.

Vahemere dieeti on palju uuritud

Vahemere dieedi ja selle tervisega seotud eeliste kohta on tehtud palju uuringuid. Vahemere dieedi populaarsus ja selle maine tervisliku toitumisviisina on viinud viimastel aastatel läbiviidud uuringute arvu suurenemiseni. Üha rohkem on tõendeid, mis viitavad sellele, et Vahemere dieet võib avaldada positiivset mõju erinevatele tervisega seotud tulemustele, sealhulgas südame tervisele, kognitiivsetele funktsioonidele ja pikaealisusele. Uuringute täpset arvu on raske määrata, kuid võib kindlalt väita, et sellel teemal on avaldatud sadu, kui mitte tuhandeid teadusartikleid ja kliinilisi uuringuid.

Kolm lihtsat õhtusöögi näidismenüüd, mis järgivad Vahemere dieedi põhimõtteid:

1.Grillitud lõhe röstitud köögiviljadega:

Grillitud lõhefilee serveeritakse röstitud kirsstomatite, paprika ja punase sibulaga. Serveeri koos kinoa või pruuni riisi ja rohelise salatiga.


2.Täidisega paprika:

Pruuni riisi, tükeldatud tomatite, mustade ubade ja ürtide seguga täidetud ahjus küpsetatud paprika. Puista peale fetajuustu ja serveeri aurutatud brokoli kõrvale.


3.Läätsesupp koorikleivaga:

Rammus läätsesupp, mida serveeritakse krõbeda koorikuga täisteraleiva kõrvale. Lõpeta eine puuviljasalatiga, mis on valmistatud värsketest marjadest, virsikutest ja viinamarjadest.


Märkus. Need menüüd on vaid näited ja neid saab kohandada vastavalt isiklikele eelistustele ja toitumispiirangutele. Vahemere dieedi võtmeks on, et see sisaldab erinevaid värskeid toite ning piiratud on töödeldud toitude, punase liha ja lisatud suhkrute tarbimist.

© Ela tervelt 100 aastat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.