fbpx
ElujõudTervis

Kilpnääre on stressi-ja külmatundlik

Facebooktwitterpinterestmail

Kaela eesosas paiknev kilpnääre kaalub 10-40 grammi ning on oluline organ rakkude ainevahetuse regulatsioonis. Kilpnäärmel on oluline koht organismi joodiainevahetuses. Inimesele manustatud joodist koguneb ööpäeva jooksul umbes kolmandik kilpnäärmesse. Jood on oluline hormoonide ehituslik osa.

Kilpnäärme folliikulid eritavad kahte hormooni- türoksiini ja trijoodtüroksiini. Mida rohkem on neid vereringes, seda enam kulutavad rakud toitaineid ja hapnikku.

Kilpnäärmehormoonidel on vereringele, hingamisele, ja seedimisele mitmesuguseid toimeid. Kilpnäärmehormoonide piisav eritumine on normaalse kehalise ja vaimse arengu vältimatu eeltingimus.

Kilpnäärme talitlust mõjutavad vaimsed tegurid ja külm. Mõni nädal  külmas viibimist tõstab kilpnäärme talitlust kuni 30% suuremaks normaalsest. Stressi tulemusel  kulutab organism suurtes kogustes joodi.

Kilpnäärme talitluse häired

Liigtalitlus ehk hüpertüreoos

Toitainete lõhustumine on intensiivistunud ja hapnikukasutus tõusnud. Selle tagajärjel on hingamine intensiivne ja südame löögisagedus kiirenenud. Kehatemperatuur on veidi kõrgem normaalsest. Söögiisu on tõusnud, kuid kehakaal alaneb. Võib esineda lihasnõrkust, kõhulahtisust, närvilisust ja värisemist. Võib esineda punnsilmsust, mis on tingitud silmamunataguse sidekoe paisumisest.

Raviks kasutatakse osalist kilpnäärme eemaldamist ning kilpnäärmetalitlust pärssivate ravimite manustamist. Ka joodikuur võib vaigistada kilpnäärme liigtalitlust.

Vaegtalitlus ehk hüpotüreoos

Vaegtalitlus võib olla tingitud joodivaegusest või on põhjustajad mitmed kilpnäärmehaigused.Hüpotüreoos võib tingitud olla ka kaasasündinud defektidest, kilpnäärme kirurgilisest eemaldamisest eesmärgiga ravida hüpertüreoosi, kilpnäärme kiiritusest, kilpnäärme põletikest. Samuti võib põhjuseks olla ajuripatsi puudulik talitlus, mille puhul ei toodeta kilpnääret stimuleerivat hormooni. Raviks kasutatakse hormoonasendusravi.

Täiskasvanu joodivajadus on 1 mg nädalas. Kui joodi ei saada toiduga piisavalt, ei teki vajalikus koguses kilpnäärmehormoone. Türeotropiinieritus suureneb, mille tulemusena suureneb kilpnääre.

Kerge joodidefitsiit võib olla isereguleeruv ja ägedaid sümptomeid ei teki.

Raskekujulisele hüpotüreoosile on iseloomulik inimese aeglus, unisus, algatusvõimetus. Hüpotüreoosi tulemusena on verehulk vähenenud, südame löögisagedus aeglustunud ja pulsisagedus langenud. Söögiisu on tavaliselt kehv, kuid kaal tõuseb, sest aeglustunud on ka toitainete lõhustumine. Esineb kõhukinnisust.Organismi temperatuur alaneb ja inimene külmetab kergesti.

Rahvaravi

Vaata, milline harjutus hoiab kilpnäärmetervist : siit

Vajalikku joodihulka organismis on rahvaravis kontrollitud kodus joodilahusega. Kui teed õhtul nahale umbes 5cm joodilaigu ja see on hommikuks alles siis joodivaegust ei ole.  Kui laik on jäljetult kadunud, lisa teadlikult rohkes koguses oma menüüsse joodi sisaldavaid toiduaineid. Võid mõne aja möödudes taas joodilaiguga testida. Jood imendub organismi ka naha kaudu. Kui laik on kiiresti kadunud võid jätkata joodilaigu tegemist, kuni jälg jääb hommikuks alles.

Foto: www.freepik.com.Fashion photograph designed by Freestockcenter

Ela tervelt 100 aastat

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.